Hamilelik

35 Haftalık Gebelik

35 haftalık gebelikte bebeğin boyu yaklaşık 46 – 47 cm, ağırlığı 2400 – 2500 gram kadardır.

35. Gebelik Haftası Gelişmeleri

35. haftada yağ dokusundaki artış devam ederken bebeğin el ve ayakları tombullaşır. Erkek bebeklerde testisler dışarıya çıkışlarını tamamlar. Bu haftadan sonra artık bebek rahim içerisinde oldukça fazla yer kaplar ve bu nedenle hareket edecek fazla alan kalmaz, annenin bebeğin hareketlerinde azalma hissetmesi bu nedenledir. Akciğer ve diğer iç organlar neredeyse tamamen olgunlaştığı için bu haftadan itibaren erken doğumla dünyaya gelen bebeklerde solunum sıkıntısı ve diğer problemlerin yaşanma ihtimali çok çok düşüktür.

Hamilelik haftası ilerledikçe bebeğin kilo alması büyümesinden dolayı hem bebek hem de anne için oldukça sorunlu bir haftadır. Bebek gelişmeye ve büyüyüp kilo almaya devam eder ve anne karnında hareketleri kısıtlandığından bebek oldukça zorlanmaktadır hareket etmekte. 35. haftalık gebelikte anne ise oldukça zor anlar yaşar. Anne ani hareketlerden kaçınmalı, nefes almakta ve yürümekte çok zorlanır, hemen hemen hiç uyumaz ve her an doğuma hazırdır. Özellikle hamileliğin 30. haftasından itibaren riskli dönem başladığından annenin yanı da birilerinin olması ani gelecek sancıda hastaneye götürme yardımcı olması bakımından oldukça önemlidir.

Gebelik ile ilgili bütün sorularınızı ve hamilelik ile ilgili bilmeniz gereken her şeyi sitemizde gebelik bölümünde bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu