Kayısı Kompostosu

Kayısı Kompostosu
A+
A-

Bu tarifi anlatmadan önce size kısaca KAYISI nın faydalarından bahsetmek istiyorum. Yani biz bu kompostoyu neden yapmalıyız?

KAYISI: A, B, C ve P vitamini açısından zengin bir meyve olan kayısı aynı zamanda bol miktarda demir içerir. Ayrıca magnezyum, kalsiyum, fosfor, kükürt, bakır, krom ve manganez mineralleri açısından da zengindir.

Kayısının Faydaları: Kayısı besleyici ve iştah açıcıdır. Bol miktarda demir içerdiğinden kansızlığa iyi gelir. Vücuttaki zararlı maddelerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur. Başta akciğer ve cilt kanseri olmak üzere kansere karşı koruyucudur. Vücuda kuvvet verir. Bedensel ve zihinsel yorgunluğu giderir. Özellikle gelişme çağındaki çocuklara faydalıdır. Raşitizm gibi gelişme bozukluklarını önler. Hastaların iyileşmesini hızlandırır. Sinirleri sakinleştirir ve uyku verir. Migrene karşı da iyi gelir. Ayrıca cildi besler, nemlendirir ve yumuşatır.

Kayısı Nasıl Kullanılır? Kayısı kuru ya da taze olarak yenebileceği gibi reçeli ve kompostosu da yapılabilir. Ayrıca, Kayısı çekirdeği yağ elde etmek için kullanılır. Kayısının yaprakları da kullanılır. Kayısı kompostosu idrar söktürür ve kabızlığı giderir. Kuru kayısı A, B ve C vitaminleri ve potasyum minerali açısında oldukça zengindir. Kayısının yemeklerden sonra yenmesi hazmı kolaylaştırmasını sağlar. Bunların dışında, kayısı cilt bakımı için maske yapılarak yüze sürülebilir.

Şimdi gelelim ; Kayısı Kompostosu Nasıl yapılır?
Kayısı Kompostosu için Gereken Malzemeler:

  • Yarım kg. kayısı,
  • 1 kg. şeker.
  • 1 litre su.

Kayısı Kompostosu Yapılışı : 

1 litre sıcak suyu tencereye dökün. Çekirdekleri alınmış yarım kilo kayısıyı tencereye koyun. Kayısıları sıcak suda 5-10 dakika bekletin.
Ardından tencereyi ocağa alarak orta ateşte kayısılar yumurta sarısı kıvamına gelene kadar 10-12 dakika kaynatın.
Kayısılar pişince 1 kg. şekeri ilave edin. Bir iki taşım karıştırarak kaynatın ve tencerenin altını kapatın. Kompostonuz pişince soğumaya bırakın.

Soğuk olarak servis yapın. Afiyet olsun…

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.