(Magdus) Arap Turşusu Tarifi

(Magdus) Arap Turşusu Tarifi
A+
A-

Benim ilk defa duyduğum bir yemek. Gerçekten çok değişik ama çok  da lezzetli oluyor. Duyduğuma göre Ankara çevresinde çok yapılıyormuş. Diğer adı arap turşusu olan bu magdus u mutlaka denemelisiniz.

Sarımsaklı olduğu için kahvaltıda yenildiğini duyunca belki şaşırabilirsiniz ama içerisindeki ceviz,  sarımsak, zeytinyağından dolayı bence çok sağlıklı bir seçenek, bilhassa vejeteryanlar için. Kuru gibi görünse de, bir lokma ekmekle patlıcanı ezerek bandırıp yemenin keyfine doyum olmuyor.

Özellike, Lübnan, Suriye, Filistin mutfağına ait olan magdusun yapımı, kolay fakat zeytinyağında 15-20 gün bekletildiği için biraz sabır gerektiren bir tarif.

Magdus için tercih edilen patlıcanın özelliği, küçük ve içinin beyaz olması. Kolay bulunmayan bu patlıcan türünü, İstanbul’da yaşayan kayınvalidem, Adana’dan aldırıyor. Kayseri’ye özgü “yamula” patlıcanının en ufakları da olabilir diye düşünüyorum.

Malzemeler:

  • 10  patlıcan
  • 1 küçük bardak  iri dövülmüş ceviz
  • Her patlıcan için 1 er diş sarımsak
  • 1 yeşil sivri biber
  • 1 yemek kaşığı ince kıyılmış kırmızı et biberi
  • 1 tatlı kaşığı tuz
  • 1 büyük bardak  zeytin yağı

Yapılışı:
Patlıcanların başındaki yeşil kısmını sapıyla beraber soyarak çıkartın.
Yıkadıktan sonra, en fazla 10dk. haşlayın.
Süzgece alarak 30dk. soğumasını bekleyin.
Patlıcanın ortasına dikey olarak bir yarık açın.
Patlıcanların suyunu salması için, kesik kısımları aşağıya gelecek şekilde, geniş bir süzgece alın, üzerine baskı yapacak büyüklükte bir tabak örterek en üste ağırlık koyun, ve 1 gece bekeltin.
Ertesi sabah, iri dövülmüş cevizi, ezilmiş sarımsağı, çok ince kıyılmış biberleri ve tuzunu karıştırın.
Süzülmüş patlıcanların içlerini, yaklaşık 1er tatlı kaşığı iç malzemeyle ağzı açık kalmayacak şekilde doldurun ve ağız kısmını elinizle hafifçe düzelterek kapatın.
Kavonoza, çok sıkı olmuyacak şekilde dizin.
Kavanozu baş aşağı tekrar süzgece koyun 3 saat bırakın. Eğer suyu varsa salıcaktır. (benim patlıcanımın cinsinden olsa gerek, 1. ve 2. süzme işlemlerini yapmıyorum , o yüzden her magdus yapışımda aynı patlıcandan alıyorum).
Son işlem olarak, zeytin yağını patlıcanların aralarından sızdırarak patlıcanların üstünü örtecek kadar dökün, kavanozu hafifçe sallayarak ağzını sıkıca kapatın. 15-20 sonra açmak üzere tezgahın altında saklayabilirsiniz.
Servise hazır olduğunda, yumuşamış patlıcanların ezilmemesi için kavonazdan kaşık yerine, nazikçe elinizle alın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.