Makyajda Renk Uyumu

Makyajda Renk Uyumu
A+
A-

Makyajda renk uyumu çok önemlidir.Her nekadar renga renk makyajlar gündemde olsada,yüz tipi göz tipine göre makyaj çok önemlidir,makyajı belirleyenlerdir..
Makyajda renk tonları makyajın temelini oluşturur. Renkler kullanılarak yüzdeki bazı kusurlar gizlenebilir, istenen bölgeler öne çıkarılabilir. Gözlere buğulu hava verilebilir. Dudaklar daha çekici görünebilir. Makyajda doğru renk tonlarını seçmek ana unsurdur. Esas olarak kişi cilt rengine ve saç rengine göre renk seçmelidir. Cilt rengine uygun fondöten ve pudra tercih edilmelidir. Göz rengine uygun makyaj önemlidir. Göz rengini öne çıkaran renkler tercih edilmelidir. Göz rengiyle aynı tonlarda değil de kontras oluşturabilecek renklerle gözlere derinlik katılmalıdır. Sanılanın aksine göz rengi ile aynı renk kullanılan göz kalemleri gözleri silikleştirir, dikkatlerden uzaklaştırır.
Makyaj yaparken renk seçimlerinde gündüz makyajı veya gece makyajı olması da önemli bir unsurdur. Gündüz makyajlarında yoğun makyajda yapılsa sade bir makyajda yapılsa sade ve doğal renkler kullanılmalıdır. Gündüzleri renkler gün ışığında bariz olacağından uyumlu olmasına, pastel tonlarda olmasına özen gösterilmelidir. Fondöten ve kapatıcı kullanımına dikkat edilmelidir. Cilt renginden çok farklı fondöten veya kapatıcılar kullanılmamalıdır. Gözler için kahverengi gözlere mavi veya yeşil tonları, yeşil gözler için mürdüm veya pembe tonları, mavi gözlere kahve tonları hoş duracak, gözleri öne çıkaracaktır. Ruj kullanımında gündüzleri şeftali tonları, parlatıcılar, pembe renkler uygun olur. Gece makyajında ise daha koyu tonlar kullanılabilir. Gözlerde siyahlar, antrasitler gözlere dikkatleri çeker. Allık biraz daha yoğun sürülür ki gecenin loş ışığında belirgin olsun. Cilde biraz daha pudra veya fondöten uygulanabilir ki kadifemsi görünüm yakalansın. Ruj olarak kırmızı ruj geceleri rahatlıkla kullanılabilir. Veya mürdüm tonları, kırmızının tonları, bordo rujlar önerilebilir.

 

Makyajda kullanılacak renkler ve renk tonları mevsimlere göre ve sezon modasına göre de çeşitlilik gösterir. Her mevsim geçişlerinde sezon modası renkler duyurulur. Yazın genelde olarak uçucu mavi, eflatun ve pembe tonları kullanılır. Ayrıca pırıltılı renkler, canlı pmebe tonları revaçtadır. Yazın cıvıl cıvıl, neşeli, canlı renk tonları güneş ve deniz mevsimi ile patlar. Yazın sıcaklığına ve canlılığına uyan parlak ve bol renk tonları kullanılır. Sonbaharda mevsimin renk değiştirmesiyle bu renkler yerlerini bej ve kahverengi tonlarına, şeftali ve kayısı renklerine bırakır. Havalar soğumaya başlamıştır ve makyajda da renkler daha soğuk ve soluklaşır. Daha mat ve doğanın renk tonlarına uyan renkler tercih edilir. Kış geldiğinde, havalar iyice soğuduğunda bu soluk renkler biraz daha canlanmaya başlar. Kışın soğuk etkisinden kurtulma çabası vardır. Gözlerde genelde kahve tonları, siyah ve gri tonları yoğun olarak kullanılır. Gözler dramatik ve buğulu bakışlıdır. Allık olarak pembe ve kırmızı tonları kışın yüzlerdeki solgun görünümü giderecektir. Rul gözlerin aksına kırmızı tonlar olabilir. Gri renklerle büyük uyum sağlayan kırmızının tonları kışa çok uygun bir renklerdir.
Makyajda kullanılan renk tonları gidilecek yere göre de değişiklik gösterebilir. Hatta giyilen elbiseye de uygun olmasına özen gösterilir. Gidilecek yer sakin, şık ve klasik bir tarz içeriyorsa buna uygun makyaj yapılır. Klasik tarz ve renkler kullanılır. Makyajın çok ağır olmamasına dikkat edilir. Gidilecek yer daha eğlenceli ve hareketli bir yer ise o zaman daha canlı ve renkli makyaj kullanılabilir. Renk tonları daha cesurca uygulanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.