Vajinismus Nedir?

Vajinismus Nedir?
A+
A-

Haydar dümen nin uzmanlık alanı Vajinismus nedir neden olur diye eminim merak edenler vardır.Bu cinsel sorun eşlerin çekinmesi nedeni ile yıllarca evliliklerde mutluluğa engel olmuştur.Son senelerde eşlerin rahat olacağı terapi yöntemleri ile artık sorun olmaktan çıktı Vajinismus hastalığı.İlişkide paniklemenin strese neden olması ve bu durumun Vajinismusu tetiklemesi neden olduğunu artık herkesçe bilinmekte. Doktorum programında da sıkça işlenen bu konu artık herkesçe bilinmekte.Cinsellikte hayal kırıklıklarının başlamasında büyük rol oynadı bilinen bu hastalığın artık çaresi var.

Bilinçaltındaki gereksiz korkuları yenmek için danışanların rahatlatılması, gevşemesi, heyecan ve korkuları yatıştıracak ruhsal bir ortam oluşturulması için cinsel terapiye geçilir. Çifte cesaretli olmaları, başaracaklarına inanmaları ve güvenerek sabırla beklemeleri konusunda telkinlerde bulunulur.

Cinsel terapi sırasında çifte ayna tutma egzersizleri, idrar tutma egzersizleri, çatı kaslarını gevşetme ve kasma egzersizleri, kegel egzersizleri, parmak egzersizleri, çubuklarla genişletme egzersizleri, sınırlı penis girişi egzersizleri vb. “invivo duyarsızlaştırma”, “invitro duyarsızlaştırma” ve “pelvik taban rehabilitasyonu” öğretilir. Tedavinin birinci aşamasında invivo duyarsızlaştırmada hastanın kendi vücudunu tanıması için “dokunma ve okşama egzersizleri” ve parmak egzersizleri yaparak, bir anlamda ilişki sırasında ortaya çıkan panik atağın küçük çaplı bir benzerini yaşaması hedeflenir.

İnvitro duyarsızlaştırma da ise benzer durum hastanın kendi parmağı ile değil bazı cam tüpler, plastik kanüller veya eşinin parmağı ile sağlanır. Her ikisinde de amaç; vajinanın genişleyebilir bir organ olduğunun kişiye gösterilmesi, ilişki sırasında yaşanan panik atağın küçük bir benzerinin oluşturulması ve bununla başa çıkmayı öğrenmeyi sağlamaktır. Egzersizler sırasında yapay kayganlaştırıcıların kullanılabilir. Bu duyarsızlaştırmayla paralel olarak hastanın pelvis kaslarını tanımasını ve onlara hakim olmasını sağlayan Kegel Egzersizleri de yapılır.Cinsel terapi süresi hastalığın şiddetine göre birkaç seanstan 10-12 seansa kadar değişebilir.

Yorumlar

  1. asena dedi ki:

    bilginiz için tşkler