Bayrama Çok İddialı Basma Kadayıf Tarifi

Çıtır çıtır kıvamı ile yapılışı zor olarak bilenen ve lezzeti herkesten tam not alan basma kadayıf tatlısının ayrıntılı yapılışını sizlerle paylaşıyoruz. Bu tatlı şerbetli tatlı tarifleri içinde en sevilen ve en çok yapılan tariflerden biri. Evinizde hazır alınmıştan farksız olan tatlıyı yapabilirsiniz. Bu günlerde iftar sofrası için, yaklaşan ramazan bayramında bayram tatlısı olarak yapabilirsiniz.

Alacağınız bir paket kadayıf ile kocaman bir tepsi dolusu tatlı yapabilirsiniz. İç malzemesi olarak ceviz içi, fındık, fıstık kullanabilirsiniz. Kadayıfı eritilen tereyağı ile bol bol yağlıyoruz. Bu kadayıfın yarısını tepsinin tabanına yayıyoruz. Bir tabak yardımı ile bu kadayıfı bol bol bastırarak hazırlıyoruz. Ara iç malzemesini ekledikten sonra, üst kısmına kalan kadayıfı ekleyerek yayıyoruz. Yine bir tabak yardımı ile üst kısmına bastırarak hazırlıyoruz. Bu harika tatlının ayrıntılı yapılışını, youtube kanalından alıntı video ile sizlerle paylaşıyoruz.

Basma Kadayıf Tarifi Malzemeler

  • 500 gr taze kadayıf
  • Tereyağı 250 gr
  • Fıstık 2,5 dolu bardak
  • Toz şeker 1 kg
  • Su 5 dolu bardak
  • Dilim limon

Bayrama İddialı Kadayıf Tarifi Yapılışı

Çok Aranan Çıtır Şerbetli Asma Kadayıf Tarifi 1

Tepsi içine taze kadayıfları alıyoruz. Bu kadayıfları eritilen yağa iyice buladıktan sonra, yarısını ayırıyoruz.

Çok Aranan Çıtır Şerbetli Asma Kadayıf Tarifi 3

Tabak ile bastırılan kadayıfların üst kısmına iç malzeme ekleniyor. Sonra kalan kadayıf üste yayılır ve yine bir tabak ile sabitlenerek tatlı pişmeye hazır olur. Pişince önceden hazırlanan soğuk şerbeti eklenen tatlı dinlenmeye bırakılıyor. Bu harika tatlıyı deneyecek herkese şimdiden afiyet olsun.

Kaynak: Hayalimdeki Yemekler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu