Bere Modelleri

Yapraklı Bere Modeli

Soğuk kış günlerinde hem çok şık hemde sıcacık bir bere şapka modeli daha.Bu berenin yapılışını ayrıntılı bir şekilde paylaşıyorum.İlmek sayısını azaltarak çocuklarınız içinde örebilirsiniz bu bereyi.Eskiden bu modeli derya baykal da yapmıştı.Kısacası derya baykal modellerinden olan bu bereyi beğeneceğinizden eminim.
Yapılışı:  Nako Vizon Yün, 70 ilmek başlanır.2 ters 2 düz 4 cm. örülür.1.sıra: 4 ilmek ters örülür. 1 ilmek üste alarak arttırılır.3 ilmek bir alınarak kesilir, 1 ilmek üste atarak arttırılır.4 ilmek ters örülür. Sıra sonuna kadar bu şekilde devam edilir. Örgünün bu sırası 4 ters ilmekle başlanıp, arttırma ve kesme işlemiyle bitirilir. 2. sıra arttırma kesme işlemi olmadan örülür. Bu şekilde yaprak delikleri 8 tane olana kadar devam edilir. Arttırma işlemi bu şekilde tamamlandıktan sonra baştaki 4 ilmek ters örülür. 2 ilmek bir alınarak kesilir. 14 ilmek düz alınıp son kalan 2 ilmek bir alınarak kesilir. 4 ilmek ters örülür, bu ,işlem sıra sonuna kadar devam eder. Sonraki sıra eksiltme yapmadan örülür. Bu şekilde kesilerek yaprak oluşturulur. Yapraklar oluştuktan sonra 4 sıra ters örgü yapılır. 2 ilmek örülüp takip eden 2 ilmek bir alınıp kesilir. Sıra sonuna kadar bu şekilde eksiltmeye devam edilir. 2 sıra ters örülüp bu sefer 1 ilmek örülüp takip eden 2 ilmek bir alınıp kesilir. Son sırada kalan tüm ilmekler toplanıp, kapatılır. Yan dikişi yapılıp bere tamamlanır. On tane yapraktan oluşan bu değişik ve şık bere modelini yıllar önce derya baykal da programı deryanın dünyasında da sibel yüksel ile yapmıştı.

Desenli Gri Bere Yapılışı:

Desenli olarak tek parça olarak yapılmış bu örgü berenin yapılışı gerçekten çok kolay. Kazaklara uygulanan modellerden istediğinizi kullanabilirsiniz biraz bolca örünce tepe kısmı bol yani murat boz beresi gibi duruyor ve hoş bir görüntü katıyor bereye.

Cadı Şapka Yapılışı:

Bere ve şapka modellerinden özellikle bayanlar için olanları bolca paylaştık. Birbirinden değişik ve farklı bere modelleri ve şapka modellerine cadı şapka modelini de eklemek istedim. İstediğiniz renklerde yapabileceğiniz bu cadı şapka için orta kısımlarında şemalı resimde gösterildiği sayılarda farklı renkte desen yapıyoruz gözler ve agız için. Çocuklarında çok beğeneceği bu cadı şapka çok güzel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu