Hamur İşi Tarifleri

Buzlukları Doldurun Hep Hazır Katmer Tarifi

Buzlukta saklanan katmer, geleneksel Türk mutfağında popüler bir hamur işidir. Katmer, ince açılan hamurun üzerine tereyağı veya margarin sürülerek katlanıp tekrar açılmasıyla oluşturulur. Daha sonra üzerine çeşitli dolgular eklenebilir, özellikle Antep fıstığı katmerin en yaygın dolgusudur.

Buzlukta saklamak, katmerin taze kalması ve daha uzun süre saklanabilmesi için tercih edilen bir yöntemdir. Katmerlerin hazırlanıp şekil verildikten sonra buzlukta dondurulması, daha sonra istenilen zaman dilimlerinde tüketilmek üzere saklanabilmesini sağlar. Buzluktan çıkarılıp donmuş haldeki katmerler, önceden ısıtılan fırında veya tavada pişirilerek servis yapılabilir.

Buzlukta saklanan katmerlerin tazeliğini ve lezzetini koruması için hava almayan bir saklama kabı veya buzdolabı poşeti gibi hava geçirmez kaplarda muhafaza etmek önemlidir. Taze olduğu tarihten itibaren genellikle birkaç haftaya kadar buzlukta saklanabilir.

Ancak, buzlukta saklanan katmerlerin bazen tazedekiler kadar lezzetli olmama ihtimali vardır. Katmerin tazeliğini ve dokusunu korumak için mümkünse taze olarak tüketmekte fayda vardır.

El ile açılan bir tarif olan kat kat dilim dilim içinde börek tarifi ayrıntılı yapılışı ile sizlerle. El ile açılan ama yapılışında oklava kullanılmayan bir börek tarifi. Yumuşacık kıvamı ile insanı hiç zorlamadan yapabileceğiniz, daha çok peynirli iç malzeme ile yapılışında daha çok lezzetine alacağınız bu hamur işi, anne böreği tadında.

Buzlukları Doldurun Nefis Katmer Tarifi Malzemeler

  • 5 su bardağı un
  • 2 buçuk su bardağından biraz az su
  • 1 buçuk tatlı kaşığı tuz

Katmerin Üzerine:

  • 2 yemek kaşığı dolusu tereyağı
  • 1 çay bardağı sıvıyağ

Yeni Yapılmış Gibi Hep Hazır Katmer Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: ev yemeklerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu