Hamur İşi Tarifleri

Hazır Yufkayı El Açma Gibi Yapan Sosu ile Leziz Börek Tarifi

Yapılışında hazır yufka kullanılmasına rağmen el açma börek tadında olmasını sağlayan özel sosu oluyor. Bu yapılışı yöntemini kullanarak yapacağınız börek tarifleri hazır yufka kullanılmış olmasına rağmen sanki el açma yufka ile yapılmış gibi lezzetli oluyor. Çıtır çıtır kıvamı ve muhteşem görüntüsü ile dikkatleri çeken börek tarifini aklınıza gelen her saat için yapabilirsiniz. Hem doyurucu hem de sağlıklı hamur işi tariflerinden bir tanesi karşınızda. Bu tarifi yaparken kullanacağınız sosu bir kenara not almanızı tavsiye ederim. Ayrıca hazırlanan börekleri fırın tepsisine koymadan önce buzluk poşetine doldurarak buzluğa kaldırabilirsiniz. Bu hazır börekleri sayılı günler Ramazan ayında sahur sofraları için buzluktan hemen çıkarıp hazırlayabilirsiniz. Her buzlukta olması gerektiğini düşündüğüm böreği dilediğiniz her zaman afiyetle yiyebilirsiniz.
Böreğin sosunu hazırlamak için verilen malzemelerimizi çırparak hazırlıyoruz. Sosun içine en az iki kaşık sirke eklemeyi unutmuyoruz. İşte sosumuzun sırrı ise bu sirkede oluyor. Sirkeli olarak hazırlanan sos ile yapılan hamur işi tarifleri hem çıtır çıtır oluyor, hem de daha lezzetli oluyor. Tazeliğini uzun süre koruyan böreklerden olduğunu da belirtmek isterim. Yufkalarımızı üst üste açtıktan sonra üçgenler halinde kesiyoruz. Yufkalarımızı kenara alıp içlerini doldurmaya başlıyoruz. Kenar kısmına eğer tek parça olarak yapmak istemiyorsanız bu tarifte gösterildiği gibi yufkayı ortadan ikiye kestikten sonra yufkayı sosluyoruz. Bir ucundan başlayarak bol iç malzemeden ekleyerek yufkayı rulo şeklinde sarmaya başlıyoruz. Bütün yufkalarımızı aynı yapılış tekniğini kullanarak hazırlıyoruz. İsterseniz böyle tepsi içine dize bileceğiniz, isterseniz dilim dilim ya da tepsinin ortasından başlayarak rulo şeklinde sararak hazırlayabileceğiniz böreklerimizi son şeklini verdikten sonra yağlı kağıt serili fırın tepsisinin içine diziyoruz. Bu şekilde hazırlanan böreklerimizin hepsinin üzerine kalan sosumuzu döktükten sonra dilediğiniz malzemelerle lezzetlendirip pişmesi için fırına verebilirsiniz.
Her şeyi ile dikkatleri çeken, çıtırtısı dışarıdan duyulan böreği mutlaka sizlerde denemelisiniz. Herkese şimdiden afiyet olsun.

Hazır Yufkayı El Açma Gibi Yapan Sosu İle Leziz Börek Tarifi 2

Sosu İle Leziz Börek Tarifi için Malzemeler

  • 1 kase peynir
  • Yeterince maydanoz
  • 1 bardak sıvı yağ
  • 1 bardak su
  • 2 kaşık sirke
  • 2 kaşık nişasta
  • 2 kaşık un

Sosu ile Leziz Börek Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube : Nuray TÜRK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu