Hamur İşi Tarifleri

Hazır Yufkayı Eskide Bırakacak Harika Yöntemli Börek Tarifi

Artık sizlerde bu börek yapılış tekniğini öğrendikten sonra, yufka alma işine bırakacaksınız. Yapılışında yufka kullanılmayan böreği yaparken, hamurları açmak için oklava gerektirmeyen ve yufka şeklinde olması gerekmeyen hamurları ile yapılan börek tarifi, herkesin dikkatini çekecek türden. Hem hamuru hazırlama tekniği ile hem de yapılış tekniği ile dikkatleri çeken, herkesin kısacık zamanda yapıp sofraya koyabileceği tarifi yapmak için, hamurumuzu hazırlıyoruz. İyice yoğurdumuz hamurumuzun kapağını kapattıktan sonra, 15 dakika kadar mayalanmaya bırakıyoruz. Mayalanan hamuru tezgah üzerine alıp şerit haline getirdikten sonra, küçük parçalar halinde kesiyoruz.
Kesilen hamurlarımızı uyumak yaptıktan sonra, her uyumamızı elimizde biraz açıp, sonra kasenin içine eritilmiş yağımızı alıp, içine bu hamur parçalarımızı yerleştiriyoruz. Yufkalarımızın hepsini aynı şekilde hazırlayıp tabağın içine, önce her iki tarafını yağ bulayarak yerleştiriyoruz. Yerleştirilen yufkalarımızın üzerini kapatıp biraz dinlenmeye bırakıyoruz. Verilen ölçülerden en az 20 tane küçük hamur parçası çıkacaktır. Bir kasenin içine böreğimizin iç malzemesini aldıktan sonra, artık böreği yapmaya başlayabiliriz. Dinlenen hamurlarımızı tezgah üzerine aldıktan sonra, parmaklarımızı kullanarak hamuru açıyoruz. Açılan hamur parçalarının içine hazırlanan yufka iç malzemeyi ekledikten sonra, iki ucunu içe doğru kutladığımız hamur parçalarımızı, rulo şeklinde sararak hazırlıyoruz. Hamurların hepsini bu şekilde hazırlayıp yağlı kağıt serili fırın tepsisinin içine diziyoruz. İsterseniz burada gösterildiği gibi tek porsiyonluk olarak küçük küçük yapabilirsiniz. İsterseniz daha büyük porsiyonlar halinde de bu börekleri yapıp hazırlayabilirsiniz.
Kısacık zamanda hazırlanan böreklerimizin hepsini fırın tepsimizi üzerine dizdikten sonra, isterseniz üzerine temiz bir bezle kapatıp bir en az 15 dakika daha dinlenmesi için bekleyebilirsiniz. Sonrasında ise yumurta sarısı sürülen börekleri, susam ile lezzetlendirip, sonra pişmesi için fırına verebilirsiniz. Harika görüntüsü ile çıtır çıtır kıvamı ile dikkatleri çeken, çay saatinden yemek sofralarına kadar her saatin sevilen ve aranan tarifi olacağını düşündüğüm böreği, deneyeceklere Afiyet olsun.
GÖRMELİSİNİZ: 3 Tepsi Birden Dakikada Yapılan Unlu Kete Börek Tarifi

Hazır Yufkayı Eskide Bırakacak Harika Yöntemli Börek Tarifi 2

Hazır Yufkayı Eskide Bırakacak Börek Tarifi Malzemeler

  • Un 4 su bardağı
  • Yarım su bardağı süt
  • Yarım su bardağı su
  • Tuz 1 tatlı kaşığı

Hamuru Yağlamak İçin;

  • 1.5 su bardağı tereyağı

Böreğin İçine:

  • 200 gr beyaz peynir
  • Biraz maydanoz

Böreğin Üzerine:

  • 1 yumurta sarısı
  • Biraz Susam

Harika Yöntemli Börek Tarifi Yapılışı

Kaynak: Martı Mutfak

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu