Her Katı Ayrı Lezzetli Bazlama Çörek Tarifi

Her Katı Ayrı Lezzetli Bazlama Çörek Tarifi
A+
A-

Bazlama tarifi sevenlerin evinde kolayca yapabileceğin muhteşem bir tarif ile karşınızdayız. Bu tarife katmer bazlama da diyebilirsiniz. Böyle yapılış tekniğini kullanarak tel tel dökülen bazlama katmer görüntüsüne kavuşuyor. Yapması da oldukça kolay. Bir kez mutfağa girenlerin bile kolayca yapabileceği bir tarif, o kadar kolay yani.
Tarifimizi hazırlamaya hamuru hazırlayarak başlıyoruz. Hazırlanan hamurumuzu iyice mayalanması için üst kısmını poşet ya da streç ile kapatarak mayalanmaya bırakıyoruz. Balon balon olan hamurumuzu kıvama geldikten sonra küçük parçalar halinde ayırıyoruz. Bu parçaları haline getirdikten sonra üst kısmına yağ parçalarımızı koyuyoruz. Sonrasında ise tüm hamurlarımızı tezgah üzerine alıp yağlı bölümlerine bastırarak biraz açıyoruz. Açılan hamurlarımızı üst üste diziyoruz, en az üçlü ya da dörtlü katlarda olan bazlama hamurumuzu parçalar halinde yaptıktan sonra her bir parçayı tezgah üzerine alıp elimizle iyice yayarak açıyoruz. Açılan bazlama hamurumuzu dilediğimiz boya geldikten sonra kenar kısımlarını içe katlayarak yumak şeklini veriyoruz. Bu şekilde hazırlanan hamurumuzu kenara alıyoruz. Bütün hamurları bu şekilde hazırladıktan sonra biraz dinlenmeye bırakıyoruz. Dinlenen hamurlarımızı yine elimizi kullanarak iyice açtıktan sonra tamamının içine alıp her iki tarafını pişiriyoruz. Tavada piştikten sonra üst kısmına yağ sürmeye gerek yok ama siz biraz daha yağlı seviyorsanız pişen bazlamanın üstüne de biraz daha yağ sürüp servis tabağına alabilirsiniz.
Yumuşaklığı ve lezzetiyle hemen dikkatleri çeken, herkesin seveceğini ve beğeneceğini düşündüm bu hamur işini çay saatlerinden kahvaltı sofralarına kadar her sofraya yapıp sevdiklerinize ikram edebilirsiniz. Ayrıca gün boyu tok tutan ve doyurucu bir tarif olduğu için yaklaşan Ramazan ayında sahur sofraları için yapıp ikram edebilirsiniz. Denemeye ve görülmeye değer tariflerden bir tanesi sizlerle şimdiden afiyet olsun.

Her Katı Ayrı Lezzetli Bazlama Çörek Tarifi 1

Kolay Yapılan Bazlama Çörek Tarifi için Malzemeler

  • 2 su bardağı su
  • 1 su bardağı süt
  • 1 çay bardağı sıvı yağ
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 silme yemek kaşığı tuz
  • 1 paket kuru maya
  • 8 su bardağı un
  • aralarına sürmek için
  • 200 gram tereyağı

Kolay ve Lezzetli Bazlama Çörek Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube : Peri’nin sihirli Mutfağı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.