Hamur İşi Tarifleri

Hiç Böylesini Yemediniz Rengi İle Ağız Sulandıracak Katmer Tarifi

Rengi ile ağızları sulandıran katmer tarifini, bir de bu şekilde denemelisiniz. Hamur işi tarifleri içinde yapılış tekniği ve lezzeti ile dikkatleri çeken, kat kat katmer bu şekilde hazırlayabilirsiniz. Bilinen ve denenmiş tariflerden oldukça farklı olan tarifi, sahur sofralarından iftar sofralarına kadar her saat için yapıp sofraya koyabilirsiniz. Denemiş tariflerden bir tanesi olduğu için sonucu asla hüsrana uğratmayacak olan bu enfes katmeri yapmaya, geniş bir kabın içine hamur malzemelerimizi alarak başlıyoruz.
Hamurun suyunu ılık ya hatta sıcağı yakın olarak kullanırsak, hamurumuz daha kısa zamanda kıvam alacaktır ve katmerimiz daha lezzetli olacaktır. Yoğrulan hamurumuzu biraz dinlenmeye bıraktıktan sonra, iç malzemesi için etimizi doğruyoruz. Sizler etli iç malzeme kullanmak istemiyorsanız, peynirli ya da patatesli iç malzemeyi de Tercih edebilirsiniz. Fakat bu muhteşem görüntüye kavuşmasının sebebi ise et oluyor. İnce ince doğradığımız eti ince ince doğradığımız soğanları karıştırıp, üzerine bol bahar atımızı ekledikten sonra, hepsini iyice karıştırarak iç malzememizi hazırlıyoruz. Hazırlanan hamurumuzu 6 parçaya böldükten sonra, yumak haline getirip, yumaklarımızın üzerini kapatarak açmaya başlıyoruz. Tavanın içinde tereyağımızı erittikten sonra, işleminize başlıyoruz. Açılan yufkaların içine kaşık yardımı ile eritilen yağdan döküp, fırça ile her tarafından sürdükten sonra, iç malzemeden bol bol içine serpiyoruz. Oklavayız orta kısmını aldıktan sonra, rulo şeklinde yufkamızı sarıyoruz.
Oklavanın üzerindeyken yufkayı bıçak yardımı ile kesiyoruz. Oklavayı çıkardıktan sonra, kesilen yufkamızı da tekrardan 2 parçaya bölüp, kesilen yufka parçalarından her birine rulo şeklinde sarmaya başlıyoruz. Bütün yufkaların hepsini bu şekilde hazırlayıp, kenara alıyoruz. Zarf şeklinde tezgaha aldığımız yufkalarımızı açmaya başlıyoruz. Açılan yumak parçalarımızı tavanın içine alıp, her iki tarafın çevirerek pişirmeye başlıyoruz. Kat katmerin hepsini bu şekilde pişirdikten sonra, ikram etmek için servis tabağına alabilirsiniz. Doyurucu ve lezzetli hamur işini deneyecekler Afiyet olsun.
GÖRMELİSİNİZ: Son Derece Değişik Yapılış Tekniği İle 3 Beze Böreği

Hiç Böylesini Yemediniz Rengi İle Ağız Sulandıracak Katmer Tarifi 1

Hiç Böylesini Yemediniz Nefis Katmer Tarifi Malzemeler

 • 2 bardak ılık su
 • Tuz 1 tatlı kaşığı
 • 80 ml yağ
 • Un 5-6 su bardağı

Katmerin İçine:

 • 3 orta boy soğan
 • Et 400 gr
 • 1 tatlı kaşığı
 • Biraz Karabiber
 • Yarım tatlı kaşığı kekik
 • Yarım tatlı kaşığı pul biber
 • 150 gr tereyağı

Rengi İle Ağız Sulandıracak Katmer Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: YEŞİLİN ELİNDEN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu