Nurgün Tezcan Açıklamalı Bebek Yelek Modelleri

Nurgün Tezcan Açıklamalı Bebek Yelek Modelleri
A+
A-

Derya Baykal – Deryanın Dünyası programında Nurgün Tezcan‘ın yaptığı bu harika ve basit bebek yeleği sizlerle paylaşmak istedim.
Yapılışı kolay, örgüyü çok çok iyi bilmeniz gerekmez bu yeleği örmek için. Anlatımlı örgü bebek yelek modellerinin içinde Nurgün hanımın yaptığı bu modelin yeri gerçekten çok başka. Yapılışı çok kolay olan bu bebek yelek modeli, bebek örgü modellerinin içinde anlatımlı örgü arasında en açıklayıcı ve en güzel yelek modeli kız bebekler için yapılıyor. İsterseniz ilmek sayısını çoğaltarak istediğiniz yaştaki çocuk için bu Örgü  Anlatımlı  modeli yapabilirsiniz.Bu yelek modelini ve daha bir çok sitemizde bulabilirsiniz. Yapacaklara kolay gelsin…

YAPILIŞI :

 • 37 ilmek atılır 34 sıra örülür .
 • 14 haraşo 18 lastik 5 haraşo diye ayrılır 5 diş haraşodan sonra koldan 8 ilmek artırılır.
 • Lastik sırasından itibaren 21 sıra örülür.
 • Yakadan 10 -5-3 sıra ile kesilir.
 • Şişinizde 5 lastik 22 haraşo kalır.
 • Daha sonra diğer ön yapılır.

Nurgün Tezcan Yeni Doğan Bebek Yeleği

Yeni doğan bebekler için yaptığı giydirilmesi çok kolay ve tek parça dikişsiz yapılan bu bebek yeleğini 40 ilmek ile başlayıp, 3.5 yada 4 no şiş ile örmeniz yeni doğan bebek için ideal oluyor. İstediğiniz yaştaki çocuk içinde yapılabilecek kolay bir el işi modeli. Aynı zamanda ister bu bebek yeleğinde uygulayabileceğiniz yada istediğiniz ister bebek örgüleri için, isterseniz büyüklerin örgüleri için yapabileceğiniz kurtçuk örneğinin yapılışını da resimli olarak sizlerle paylaşıyoruz.

Nurgün Tezcan Çocuk Manto Modeli

Birbirinden değişik ve farklı örgüleri ile Derya Baykal’ın programı Deryanın Dünyasında ekranlara gelen Nurgün Tezcan’ın yaptığı ilmek sayısı çoğaltılarak istediğiniz yaştaki çocuk için yapabileceğiniz çocuk manto örgüsü eminin herkesin aradığı ve hemen yapmak istediği bir model. Nurgün Tezcan’ın yaptığı çocuk mantonun yapılışına gelince

– Çocuk Manto Arka Kısım

56 ilmek ile şiş ile başlayıp 3 tane tor örgü yapıyoruz. Kapatmalardan sonra şişte 35 ilmek kalacak. Ortayı 3 parça olarak 8 ilmek örüyoruz yani 2 ilmek ters 8 düz 2 ters 8 düz 2 ters 8 düz 2 ters şeklinde yapıp 21 sırada 8 olan ilmekleri hem sağdan hem soldan 1 er kesiyoruz sonra 6 sıra sonra bir daha yapıyoruz aynı işlemi. Taki ilmekler tek kalana kadar. Sonra roba kısmını etekteki gibi 3 sıra haroşa yapıp 1 sıra düz örüp 3-2-1 mantığı ile iki taraftan da kesiyoruz. Belden itibaren 18 sıra örüp toplam sonra 3 eşit parçaya bölüp yani 8 ilmek kalıyor kesimlerimizi yapıyoruz.

– Çocuk Manto Ön Kısım

36 ilmek ile başlayıp sonra yine 3 sıra haroşa örüyoruz. 4 tane ön için 5 düz 2 ters 8 düz en sonu yine 5 olarak yapıp 15 sırada 8 ilmeklerin iki tarafından kesiyoruz. 6 sıra sonra yine kapatıp bu şekilde taki 1 kalana kadar bu işlemi yapıp bek kısmı ortada 22 ilmek kalıp 3 sıra yine haroşa yapıyoruz ve 1 düz gidip gelip kolu 3-2-1 mantığı ile kesip 6 haroşa sonrada önü kesmeye başlıyoruz. Kesimleri 8 ilmek kalana kadar yapıp kesiyoruz.

– Çocuk Manto Kol Kısım

25 ilmek başlayıp 3 haroşa be 10 sıra örüp 2 taraftan arttırıp sonra 20 sırada da 30 sırada da aynı işlemi yapıp 32 sıra sonra kol için iki taraftan da 3-2-1 mantığı ile kesimi yapıp 1 er iki taraftan da kesim yapıp 8 ilmek kalınca tek seferde yapıyoruz.

Nurgün Tezcan Robalı Çocuk Hırkası

Bu gün ki Derya Baykal’ın programında Nurgün Tezcan hanımın yaptığı çocuk hırkası boyundan başlanıyor. İster kısa kollu ister uzun kollu yapabileceğiniz çocuk hırkası yapılışında istediğiniz renklerde ve boyda yapabileceğiniz bu çocuk hırkasını 55 ilmek ile başlanıyor. 10 ilmekler önlerde 15 ilmekler de arkada kollarda ise 8 ilmek yapılmakta. Nurgün Tezcan’ın yaptığı bu değişik çocuk hırkasının lastik kısmını yarım no ince şiş ile yapmanız gerekmekte.

Nurgün Tezcan Erkek Çocuk Yelek Yapılışı

Derya Baykal’ın programı Deryanın Dünyasında Nurgün Tezcan hanımın gösterdiği bu erkek bebek için yapılmış cepken yelekten oğlum küçükken ben oğluma örmüştüm ve bu değişik erkek çocuk yeleğinin yapılışını merak edenler için paylaşmak istedim.

 • 3.5 no şiş
 • 1 yumak ip yetiyor.

3 ilmek başlayıp 37 ilmek oluncaya kadar tersleri örüp düzlerde arttırıyoruz. İki yandan yapıyoruz arttırmayı. Ön bant için 4 dişi haroşa devam ettiriyoruz. Tahmini 40 sıra örüp koltuk için koltuk için 10 ilmeği 4 sıra haroşa örüp 6 ilmeği kestim ve ön yaka kısmı için her düz sıra ön bantlardaki 4 haroşadan 3 ünü örüp 4. düz ilmekle birlikte örerek toplamda 14 ilmek kalıncaya kadar son sırada 10 ilmeği kesip 4 ilmeği 6 sıra daha örüp kapattım. Arkayı 60 yada 65 ilmek başlıyoruz ve aynı şekilde örüyorsunuz.

Nurgün Tezcan – Altıgen Hırka Modeli

Derya Baykal – Deryanın Dünyası programında yapılan bu altıgen hırka yada Nurgün Tezcan’ın deyimi ile üç çile üç hırka yapılışını resimli anlatım ile sizlerle paylaşmak istedim. Eğer üç renk kullanarak yaparsanız üç çileden üç hırkaya sahip olacaksınız. Bu hırka 1 buçuk yaşındaki çocuklar için yapılmış bir hırkadır.

Robalı Anlatımlı Bebek Hırkası

Mümkün olduğunca en yeni ve en değişik anlatımlı örgüleri sizlerle resimli açıklamalı olarak sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Robalı bebek örgüleri çok moda son zamanlarda. Nurgün Tezcan’ın yaptığı pek çok bebek örgüsünde kullandığı kenarlara roba yapmak oldukça şık bir görüntü sağlıyor. Boyundan başlamalı bebek örgülerinden olan bu robalı hırkanın tek farkı normal yakadan başlanan örgülerden. Normalde ortada artırma yerinde 1 ilmek bırakılır bu örnekte ise 4 ilmek bırakılarak yapılmış. Tor örgü ile dikişsiz olan bu değişik bebek hırkası yeni örgüye başlayanlar hatta hiç örgü yapmamışlar için oldukça ideal bir örnek. Sade renk çok yakışan bu hırkayı ister kız ister erkeler için yapabilirsiniz.

Nurgün Tezcan – Örgü Krokodil Bebek Hırka Modeli

Krokodil örneğinden yapılmış olan değişik bir krokodil bere yapılışını buldum. Ben bu modeli geçen sene Derya Baykal’ın programında Nurgün Tezcan yapmıştı da Facebook’ta haftalarca anlatmıştı. Krokodil modelinin yapılışını sitemizde bulabilirsiniz.Şemalı anlatımı ile kolayca bu güzel krokodil boleroyu yapacağınızdan eminim. Nurgün Tezcan’ın Derya Baykal’ın programında yani deryanın dünyasında yaptığı bu değişik ve şık bebek hırkası modeline bayıldım. Kız bebek sahiplerinin Nurgün Tezcan’ın gösterdiği krokodil modelini kullanarak yapabilecekleri bu değişik anlatımlı bebek örgüleri krokodil hırka modeli o kadar güzel ki büyükler içinde yapılabilecek hem şıklıkta hemde güzellikte bir hırka modeli olmuş. Resimli anlatım ile bu anlatımlı bebek örgüsü bebek hırkası modelini istediğiniz renklerde ve istediğiniz uzunlukta yapmak sizlere kalmış.

İki Parça Bebek Yeleği – Nurgün Tezcan

Bu gün günlerden Nurgün Tezcan örgü günü. Derya Baykal’ın programı Deryanın Dünyasına katılan Nurgün Tezcan’ın bu örgüsüne 3 ilmek ile başlayıp, 36 ilmek olana kadar artıyoruz. Bu kolay ve iki parçadan oluşan İki Parça Bebek Yeleğinin hep düz örgü olarak yani tor örgü örüyoruz. Nurgün hanımın anlatımlı şemalı resimleri kolayca yapabileceğiniz bu İki Parça Bebek Yeleğinin etrafını tığ ile çevirip çevirmemek size kalmış. Resimde etrafı çevrilmemiş olan bu değişik bebek yeleği modeli anlatımlı bebek örgüleri içinde hem şık hem de çok kolay bir resimli anlatımlı bebek örgüsü.

Nurgün Tezcan Kız Bebek Hırkası

Nurgün Tezcan’ın bugünkü Derya Baykal’ın programı Deryanın Dünyasında yaptığı bu bebek yeleğini boyundan 80 ilmek ile başlayıp kol kısmına kadar 2 örüp bir dolayarak modeli kuruyoruz. Aralara 3 diş haroşa yapıyoruz. Modeli tersten kuruyoruz. Baş kısmına 9 ilmek bırakıp iki örüp 1 dolayarak örgüye devam ediyoruz.

Nurgün Tezcan Yakalı Cepli Çocuk Hırkası

Derya Baykal – Deryanın Dünyası programında Nurgün Tezcan’ın bu gün yani 8 mart ta yaptığı bu kolay düz örgünün ters tarafı yüz bölümü olarak kullanılan bu değişik ve şık hırkaya ben bayıldım.

Üstteki resimlerde kol – arka ve ön yapılışları açıkça adım adım NURGÜN TEZCAN tarafından hazırlanmış. Yazında serin akşamlarda çocukların rahatça kullanabileceği bu harika Nurgün Tezcan hırkasını istediğiniz renklerde hatta ebruli ip ile yapabilirsiniz.

Yorumlar

 1. admin dedi ki:

  Merhabalar
  Konuya yapılışı eklenmiştir. Umarım yardımcı olur size.

 2. Şebnem Batur dedi ki:

  Merhaba, acaba yeleğin arkasına kaç ilmek atıyoruz? Bir de yakada eksiltme vs var mı? Teşekkürler, saygılar