Pişmesi Dikkat Çeken Kahvaltılık Bazlama Tarifi

Bazlama, Türk mutfağına özgü bir tür ekmeğe verilen isimdir. Bazlama, genellikle mayalı hamur ile yapılan ve sacda pişirilen bir ekmek türüdür. Hamuru, un, su, tuz ve mayadan oluşur. Bazlama hamuru yoğurulduktan sonra bir süre mayalanması için bekletilir ve daha sonra parçalara ayrılarak şekil verilir. Şekillendirilmiş hamurlar, sacda pişirilerek servis edilir. Bazlama, genellikle kahvaltıda veya ana yemekte yanında cacık, yoğurt, peynir ve zeytin gibi geleneksel Türk yemekleriyle servis edilir.
Çok kolay ve farklı yapılan, balon olan bir bazlama tarifi ve bazlama yapma tekniği ile sizlerleyiz. Hamuru kısa zamanda kıvam alan bu bazlamayı çay saatleri için severek yapabilirsiniz. Bazlamayı kabartmanın uğraşmadan kolay yöntemi, tel kızartma süzgeci üzerinde pişirmeden geçiyor. Bu şekilde pişen hamur işi balon oluyor ki hamurda kabarmayan yer kalmıyor. Çayın olduğu her sofraya ekmek yerine yapabilirsiniz. Ramazan ayındayız ve bu bazlamaları akşamdan hamuru hazırladıktan sonra,  sahurda kalkıp hemen sıcak sıcak yapıp sofraya koyabilirsiniz. İsterseniz içine iç malzemesi doldurulan, sürüm halinde sarılarak tüketilen bu kahvaltılık tarifini yapıp, poşetlere doldurduktan sonra, buzluğa kaldırabilirsiniz. Sonra canınız her istediği zaman çıkarıp, afiyetle tüketebilirsiniz. Açılan hamurlar bez arasında dinlendirilip mayalandıktan sonra, pişirme işlemine geçiliyor.
Farklı ama garanti pişirme tekniğini kullanarak bu tarifi deneyecek herkese şimdiden afiyet olsun. Her şeyi ile ayrıntılı yapılışını ve bütün püf noktalarını, youtube kanalından alıntı videoda izleyerek kolayca yapabilirsiniz.

Kahvaltılık Bazlama Tarifi için Malzemeler

  • Elenmiş un 5 bardak
  • Toz maya
  • Toz şeker 1 kaşık
  • Biraz tuz
  • Ilık su 1 bardak kadar
  • Sıvı yağ 5-6 kaşık

Pişmesi İlginç Bazlama Tarifi Yapılışı

İlginç Pişirme Tekniği İle Sahurluk Tarifi 2

Hamuru hazırlıyoruz. Hazırlanan hamurdan parçalar kopardıktan sonra bu parçaları kalınca açıp, temiz bez arasına alıyoruz.

İlginç Pişirme Tekniği İle Sahurluk Tarifi 3

Kaynak Youtube : huri metekmutfakta

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu