Tatlı Tarifleri

Ünlü Lokantanın Sıvıyağlı Şerbetli Tatlı Tarifi

Şerbetli tatlı tarifi sevenler, sıvı yağ ile yapılan ve ünlü lokantaların ünlü tatlarından bir tanesi olan bu tatlı tarifini sizler de mutlaka denemelisiniz. O kadar lezzetli ve o kadar kolay yapılan bir tatlı tarifi ki sizlerde her fırsatta yapmak isteyeceksiniz diye düşünüyorum. Sadece bayram tatlısı olarak değil, iftar sonrasında çay ile ikram etmek için ya da canınız her istediği zaman bu şerbetli tatlı ya sizler de deneyebilirsiniz. Tatlımız Bodrum’un ünlü lokantalarından birinin ünlü tatlısı olarak bilinen kalburabastı tarifi oluyor.
Kolay şekli ile dikkatleri çeken, şekil vermek için de bıçak kullanılan tatlımızı yapmaya hamur malzemelerimizi hazırlayarak başlıyoruz. Yoğrularak hazırlanan hamur malzemelerimizi küçük parçalar halinde kopardıktan sonra iç kısmına ceviz yada fındık parçaları gibi değişik kuruyemişlerimizi ekledikten sonra hazırlıyoruz. Bu şekilde hazırlanan hamurlarımıza şekil vermek için elimize bir tane alıp üst kısımda küçük küçük kesikler atıyoruz. Küçük kareler halinde şekil verilen tatlarımızı fırın tepsimizin içine dizdikten sonra pişmesi için fırına veriyoruz. Tatlımız pişerken biz tatlıya başlamadan önce hazırladığımız şerbetimizi iyice soğusun diye bir kenara alıyoruz. Kaynamaya başladıktan sonra şerbeti en az 10-15 dakika daha kaynatmayı unutmuyorsunuz. Bu şekilde hazırlanan şerbetimizin kıvamlı ve lezzetli olduğunu sizlerde göreceksiniz. Fırından çıkan tatlımızı ilk sıcağı geçtikten sonra soğuk şerbeti ile buluşturuyoruz. En az 2 saat kadar dinlemeye bıraktığımız tatlının çok güzel kıvam aldığını, şerbetini sünger gibi çektiğini ve altın sarısı rengine kavuştuğunu sizlerde göreceksiniz. Servis tabağına alınan tatlıyı isterseniz kaymak ile isterseniz değişik kuruyemişlerle süsleyerek ikram edebilirsiniz.
Damakları çatlatan şerbetli tatlı tarifi, tam bayram tatlısı olarak yapılabilecek tatlılardan biri. Bu eşsiz lezzeti deneyeceklere Afiyet olsun.

Ünlü Lokantanın Sıvıyağlı Şerbetli Tatlı Tarifi 1

Sıvı yağlı Şerbetli Tatlı Tarifi için Malzemeler

  • sıvıyağ – 2 su bardağı
  • süt – 1 su bardağı
  • 1 paket kabartma tozu
  • Un (ele yapışmayan kıvamda yumuşak bir hamur yoğuralım, yaklaşık 5-5.5 su bardağı)

Tatlıyı 180 derecede pişiriyoruz

Şerbeti için

  • şeker – 3.5 su bardağı
  • su – 3 su bardağı
  • 1 limon dilimi

Tatlının içi için

Ünlü Lokantanın Şerbetli Tatlısı Kalburabastı Yapılışı

Kaynak Youtube: lezzeti_ask

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu