Kışlık Tarifler

Yer Kaplamayan Yedikten Sonra Kokmayan Sarımsak Tarifi

Kışlık sarımsak turşusu, turşu yapımında kullanılan bir çeşit sarımsaktır. Genellikle sonbahar aylarında toplanan sarımsaklar, porsiyonluk parçalara ayrılıp turşu suyu ile birlikte cam kavanozlarda bekletilerek kış aylarında tüketilmek üzere hazırlanır. Kışlık sarımsak turşusu, özellikle soğuk kış günlerinde turşu yeme isteğini ve vücut direncini artırmak amacıyla tüketilir. Sarımsak turşusu, Türk mutfağına özgü bir turşu çeşididir. Sarımsak dişleri, üzüm sirkesi, tuz ve su ile hazırlanır. Sarımsak turşusu, yemeklerin yanında garnitür olarak ya da salata gibi çiğ tüketilebilir. Ayrıca sağlık açısından da faydalıdır, sindirim sistemine yardımcı olur ve bağışıklık sistemini güçlendirir. Kış için yapabileceğiniz sarımsak tarifini bu şekilde yapıp saklayabilirsiniz. Kolay ve yedikten sonra kokmayan sarımsakları bu tekniği kullanarak hazırlayabilirsiniz. Kışlık sarımsak turşusu yapmak için farklı tarifler ve çeşitler olabilir, ancak genellikle en çok kullanılan tariflerden bazıları şunlardır:

– Sade kışlık sarımsak turşusu: Kışlık sarımsakların kabukları soyulup karanfil şeklinde kesildikten sonra tuzlu suda bekletilir ve daha sonra turşu yapımı için kullanılır. Turşu yapımında su, sirke, tuz ve isteğe bağlı baharatlar kullanılabilir.
– Limonlu kışlık sarımsak turşusu: Sade kışlık sarımsak turşusuna limon suyu ilave edilerek yapılan bir çeşittir. Limon suyu, turşuya hem ekstra lezzet hem de koruyucu bir etki sağlar.
– Maydanozlu kışlık sarımsak turşusu: Sarımsaklar turşu yapılmadan önce kıyılmış maydanoz ile karıştırılır. Böylece, turşunun lezzeti daha da artar ve görsel olarak da daha çekici bir görünüme sahip olur.
– Baharatlı kışlık sarımsak turşusu: Kuru biber, kişniş tohumu, yenibahar gibi baharatlar, turşu suyu içerisine eklenerek sarımsaklarla birlikte turşu yapılır. Bu sayede, turşunun lezzeti oldukça zenginleşir.

Yedikten Sonra Kokmayan Sarımsak Saklama Yöntemi 1

Yedikten Sonra Kokmayan Sarımsak Tarifi Malzemeler

  • Sarımsak 2 kg
  • Salamura Tuz
  • Yeterince Sirke
  • Soğuk su

Yer Kaplamayan Kışlık Sarımsak Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: Melissa Mir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu