Hamur İşi Tarifleri

3 Yumurta Patatesten Beklenen Tava Böreği Tarifi

Kahvaltı böreği ya da tava böreği olan olarak bilinen kolay ve lezzetli bir hamur işi tarifini ayrıntılı yapılışı ile sizlerleyiz. Özellikle çayın olduğu her sofra için yapılan tariflerden bir tanesi olduğundan, hafta sonu kahvaltı sofralarından çay saatine kadar her saatin aranan ve sevilen tariflerinden bir tanesini olacağını düşünüyorum. İnanılmaz az malzeme ile kocaman tava dolu su böreği sizler de hazırlayabilirsiniz.
Bu tarif için size gereken 3 tane patates ve 3 tane yumurta olacak. Yapılış tekniği son derece kolay. Bildiğiniz tariflere hiç benzemeyen tarifimizi yapmak için ilk olarak patateslerimizi rendeleyerek hazırlıyoruz. Rendelenmiş patateslerimizi yıkadıktan sonra suyunu süzüp geniş bir kabın içine alıyoruz. Üzerine bir yemek kaşığı nişasta ve bir çay kaşığı tuzu ekledikten sonra bu karışımı iyice karıştırıp hazırlıyoruz. Başka bir kasenin içinde 3 tane yumurtamızı alıp çatal ile iyice çırparak hazırlıyoruz. Çırparak hazırlanan yumurtalı karışımımızı patateslerimizin üzerine döküyoruz. Son olarak damak tadınıza uygun olarak yeşil soğan, maydanoz, dereotu gibi yeşilliklerimizde doğradıktan sonra karışımımızı son bir karıştırıp pişmeye hazır hale getiriyoruz.
Tavanın içine yağımızı alıp fırça yardımı ile sürdükten sonra bu karışımımızın yarısını kaşık kullanarak tavanın taban kısmında döküp yayıyoruz. Her tarafını yaydıktan sonra tarifimizin suyunu da bu patateslerin üzerine döküyoruz kapağını kapattıktan sonra, böreklerimizin her iki tarafını pişiriyoruz. Pişen çöreklerimizin bir tanesin kenara aldıktan sonra ikinci patatesli karışımının üzerine kaşar peyniri dilimlerini, yeşil soğan parçalarını ve daha damak tadınıza uygun olan malzemeleri ekledikten sonra ilk pişen patatesli parçayı bunun üzerine koyduktan sonra tavanın kapağını kapatıp kısık ateşte yine pişmeye bırakıyoruz. Her iki tarafını iyice kızarana kadar pişirdiğimiz patateslerimizi sonrasında ise servis tabağına alıyoruz. Dilimleyerek ikram edilen tadı damaklarda kalacak tarifi yapması oldukça kolay. Çiğ patatesten yapılan bu tava böreğini deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

3 Yumurta Patatesten Beklenen Tava Böreği Tarifi 1

Beklenen Patatesli Tava Böreği Tarifi için Malzemeler

  • 3 tane patates
  • 1 kaşık nişasta
  • 1 kaşık tuz
  • 3 tane yumurta
  • Biraz yağ

3 Yumurta ve Patatesten Tava Böreği Tarifi Nasıl Yapılır?

Kaynak Youtube : köyden lezzetler

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu