Foto Galeri

Bengü – Foto Galeri

Bengü kimdir? Show tv Kapışma programı takım kaptanı şarkıcı Bengü biyografisi,

Bengü – Kariyeri

İlk albümü Hoş Geldin’i Kenan Doğulu ve Ozan Doğulu prodüktörlüğünde 2000 yılının Temmuz ayında piyasaya çıkardı. Daha sonra 5 yıl aradan sonra yeni müzik şirketiyle yoluna devam eden Bengü, Bağlasan Durmam adlı 2. stüdyo albümünü 2005 yazında sevenleriyle buluşturdu. Albümde yer alan 2 şarkının sözü ve müziğini kendisi yapmıştır. Albüm 5 video klip ile kapatılmıştır.
Daha sonra müzik şirketiyle çeşitli sorunlar yaşan Bengü, Erol Köse ile anlaşarak bir yıl aradan sonra 2007 yılında Taktik albümünü piyasaya sürdü. Albümde bulunan Korkma Kalbim şarkısıyla MÜ-YAP Müzik Ödüllerinden “Dijital Ödül” aldı ve Taktik albümü 2007 yazının en çok satan 3. albümü oldu.[kaynak belirtilmeli] Albümde yer alan Korkma Kalbim ve Unut Beni şarkılarına birer video klip çeken Bengü Resmi Türkiye listesinde 1 numaraya ulaştı.

2009 yılında ise Bengü müzik şirketini değiştirerek Avrupa Müzik’e transfer olmuştur. 2009 yılında İki Melek albümünü çıkardı. Albüm 135.000 kopya sattı ve İstanbul FM’den “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ödülünü, Siyaset Dergisi’nden “Yılın Şarkısı” ödülünü aldı. Resmi Türkiye listesinde albümün ilk teklisi İki Melek ile 3 hafta ve albümün ikinci teklisi Kocaman Öpüyorum ile 4 hafta olmak üzere 2009’un en uzun süre zirve’de kalan sanatçılarından oldu. Yıl sonuna kadar büyük başarılar elde eden Bengü’nün 2009 Kral Müzik Ödülleri’nde aday gösterilmemesi kamuoyunca büyük eleştirilere neden oldu.

2011 Yazına gelindiğinde ise Dört Dörtlük albümüyle hayranlarının karşısına çıkan Bengü hareketli çıkış şarkısı Aşkım’la dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Şarkı Google Zeitgeis raporlarına göre 2011’nin en çok aranan şarkısı oldu. Albümün 2. teklisi Saat 03:00 2011 eylül aylarında kliplendi. Şarkı, radyolarda en çok çalan şarkılar listesinde üst sıralarda yer almıştır. Yıl sonuna kadar 25.000 kopya satan albüm ile Bengü, 2011’in “en çok takip edilen Sanatçısı” olmuştur.

Bengü, 2012 yılının son aylarına doğru 8. çalışması aynı zamanda 2. single’ı olan Anlatacaklarım Var’ı piyasaya sürmüştür. Avrupa Müzik’ten ayrılıp kendi markasını temsil edecek olan BNG Müziği kuran Bengü aynı zamanda DMC ile anlaşmıştır. Single’da sözü ve müziği Zeki Güner’e ait olan Haberin Olsun ve Yaralı şarkılarına yer verilmiştir. Versiyonlarla birlikte toplam 7 şarkının bulunduğu albümün aranjörlüğünü Mustafa Ceceli üstlenmiştir. İlk klip Haberin Olsun’a Nihat Odabaşı yönetmenliğinde çekilmiştir. Albümün ikinci klibi ise yine sözü ve müziği Zeki Güner’e ait olan Yaralı şarkısına çekilmiştir. Yaz aylarının hareketli şarkıları arasından sıyrılıp zirveye yerleşen Yaralı 7 hafta Resmi Türkiye listesinde 1 numara olarak yılın en çok çalan şarkıları arasında ilk 3’e yerleşmiştir. Şarkının klibi ise 15 milyon tıklanma grafiği gösterdi. Bengü, single’ın başarısından dolayı 19. Siyaset Dergisi Ödülleri’nden En İyi Single ödülünü almıştır.

Bengü, 2013 Eylül’ünün sonlarına doğru Erdem Kınay’ın Proje -2 albümünde sözü Deniz Erten’e müzik ve düzenlemesi Erdem Kınay’a ait olan Kolay Gelsin adlı şarkıyı seslendirmiştir.

Bengü, 2013 yılının kasım ayında da üçüncü single çalışması aynı zamanda 9. stüdyo çalışması olan Saygımdan’ı piyasaya sürmüştür. Söz ve müziği Zeki Güner, düzenlemesi Mustafa Ceceliye ait olan şarkının klip yönetmenliğini Burak Ertaş üstlenmiştir. Şarkı 2013 yılının son haftalarında Resmi Türkiye listesinde 2 numarada yer alırken 2014 yılının başlarında 5 hafta boyunca zirvede yer almıştır. Şarkı, birçok radyo ve tv top listelerinde en üst sıraya yerleşmiştir. 2013 yılında 2 şarkıyla birden liste başı olan Bengü, 2014 mart ayında oylamaları başlayan 2. Türkiye Müzik Ödüllerinde 5 kategoride aday adayı olarak yarışmıştır bunlardan sadece En İyi Kadın Sanatçı kategorisinde adaylık kazanabilmiştir.[3]Bengü, 2. Türkiye Müzik Ödülleri’nden Yaralı şarkısıyla Radyolarda En Çok Çalınan Şarkı ödülünü almıştır.

Bengü son olarak, 2014 yılının ekim ayında İkinci Hal adını verdiği 7. stüdyo albümünü DMC önderliğinde piyasaya çıkarmıştır. Albümde 10 şarkı 1 versiyon olmak üzere toplam 11 şarkı bulunmaktadır. Albümde sözlerde Zeki Güner, Deniz Erten, Serkan Kavuşan ve Şehrazat, aranjmanlarda ise Erdem Kınay, Mustafa Ceceli, Murat Yeter, Barış Özesener ve Çağatay Şen olmak üzere birçok isim bulunmaktadır. Albümün çıkış şarkısı Sahici 23 eylülde piyasaya sunulmuş ve çok kısa sürede dijital platformların zirvesine oturmuştur. Şarkı, çıktığı hafta Resmi Türkiye listesi’ne 3 numaradan girmiş ve toplam 5 hafta zirvede kalmıştır. Sahici şarkısı, Türkmenistan i-Tunes çok satanlar listesinde 1 numaraya yükselmeyi başarmıştır.

Bengü, 2014 yıl sonu açıklanan verilerle toplam 10 hafta Resmi Türkiye listesi’nde 1 numara olarak 2014’ün en çok zirvede kalan 2. sanatçısı olmuştur yine 2014’te en çok zirvede kalan ilk 5 şarkı listesinde 2 şarkıyla(Sahici(4), (5)Saygımdan) yer alarak büyük başarı sağlamıştır. 2013 Yılının sonlarında yayınladığı Saygımdan şarkısı ise 2014’ün televizyonlarda en çok yayınlanan 3. klibi, radyolarda en çok çalan 8. şarkısı olmuştur. Ayrıca Bengü, TelifMetre’nin verilerine göre 2014’ün TV’lerde en çok yayınlanan kadın sanatçısı olmuştur.[kaynak belirtilmeli]

Bugüne kadar 7 albüm 3 single olmak üzere 10 proje yayınlayan Bengü, müzik yaşamında yüzlerce adaylığın yanı sıra birçok ödül sığdırmıştır. Adaylıkları arasında 4 Kral TV Video Müzik Ödülleri adaylığı, ödülleri arasında 1 Kral TV ödülü, 1 MÜYAP Müzik Ödülü, 3 İstanbul FM Altın ödülü ve 1 TTNET Müzik ödülü bulunmaktadır.[kaynak belirtilmeli]

Yaşamı ve Müzik Kariyeri

Müzikle tanışması ilkokul yıllarında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile oldu. Yine İzmir’de sahnelenen “Oliver Twist” isimli müzikalde başrol oynadı. İzmir Devlet Konservatuvarı Genel Müdürü Müfit Bayraşa’dan şan dersleri aldı. 1998 yılında Müfit Bayşara’nın bir bestesiyle MÜYAP ve Show TV’nin organize ettiği Pop Show ’98 adlı şarkı yarışmasında 2. oldu. Akademi İstanbul’da müzik eğitimi aldı. Üç yıl süre ile Kenan Doğulu’ya vokallik yaptı. 25 Aralık 2004 tarihinde ATV’de “Elifnağme” adlı programı sundu. 2007 de Show TV de Organize edilen Bak Kim Dans Ediyor adlı yarışmada 1. oldu.
1998-2000: İlk dönem ve Hoş Geldin
Yaklaşık üç buçuk yıllık bir albüm çalışmasının ardından birinci albümü olan “Hoş Geldin”i 6 Temmuz 2000’de piyasaya sürdü. Kenan Doğulu, Şehrazat ve Ümit Sayın gibi önemli müzisyenlerin imzası bulunan albümde 9 şarkı ve bir remix bulunuyor. Yıl sonuna kadar 15.000 satış rakamı elde etti. Bengü bu albümle yurt içinde ve yurt dışında olmak üzere 300’e yakın konser verdi.[4]

2001-2005: Bağlasan Durmam
Bengü asıl çıkışını, 30 Mayıs 2005 tarihinde ikinci albümü olan “Bağlasan Durmam” ile yapmıştır. 5 Yıllık aranın ardından Dokuz Sekiz Müzik’le anlaşan Bengü,[5] albüm’de yer alan Korkumdan Ağladım,Gel Gel, Ciddi Ciddi sözü ve müziği kendisine ait olan Müjde ve albümle aynı adı taşıyan Bağlasan Durmam şarkıların klip çeken Bengü[6] , bu albümü’ün satış başarısı ve şarkılara yoğun istek olması ile 12. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Pop Kadın Sanatçı dalında aday gösterilmiştir. Yılın en çok satan albümlerinden biri olan Bağlasan Durmam yıl sonuna kadar 52.000 satmıştır. Bu albümün müzik direktörlüğünü Suat Aydoğan yapmıştır.

2006-2007: Taktik
2 Haziran 2007 tarihinde çıkardığı “Taktik” albümü ile kariyeri’nin zirvesine oturan Bengü, albümden çıkan ilk çalışma sözü ve müziği Serdar Ortaç’a düzenlemesi ise Suat Aydoğan’a ait olan Korkma Kalbim ile dinleyici kitlesini büyütmüştür.[7] Şarkı’nın büyük başarısı ile çeşitli organizasyonlar’da birçok ödül alan Bengü Mü-Yap Müzik Endüstüri Ödülleri’nde Dijital Satış ödülünü kapmıştır. Ayrıca Korkma Kalbim 136.430’luk indirilme oranı ile 2007’nin en çok indirilen 13. şarkısı oldu.[9][10] Taktik albümü yılın en çok satan 3. yaz albümü olurken 60.000 satış rakamı ile yapımcıları şaşırttı.

2008: Gezegen
2008 yazında 4.stüdyo albümü “Gezegen”i dinleyicilerinin beğenisine sunan Bengü eleştirmenler ve dinleyicilerden olumlu yorumlar almıştır. Albüm’den çıkan ilk tekli albümle aynı taşıyan sözü ve müziği Serdar Ortaç’a aranjesi Suat Aydoğan’a ait olan Gezegen’e Murat Küçük yönetmenliği’nde klip çekmiştir.[11] Sadece bir klip çekilen albüm yıl sonuna kadar 35.000 tirajına ulaşabildi.

2009-2010: İki Melek ve Sırada Sen Varsın
2009 yılının yine yazlarında ise 5. albümü “İki Melek”i, Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürmüştür.[12] Yıl’ın en iyi albümleri’nden biri olan ve yıla damgasını vuran bu albümden çıkan ilk iki video, “İki Melek” ve “Kocaman Öpüyorum”[13] Billboard Türkiye listelerinde 1 numaraya yükselmiş ve 2009 yılı içerisinde sanatçı bu albümüyle 13. İstanbul FM Müzik Ödülleri’nde “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ödülünü almayı başarmıştır.[14][15] İki Melek albümü Hürriyet gazetesinin hazırladığı “2009’un En İyi 10 Yerli Albümü” listesinde 6. sırada yer aldı.[16]

2010 Yılın’ın yaz ayları’nda ise Sırada Sen Varsın[17] adlı Maxi Single çalışması’nın dinyecilerin beğenisine sunan Bengü çalışma temposunu hiç düşürmeyerek bu single çalışması ile 14. İstanbul FM Altın Ödülleri’nde En İyi Single ödülünü almayı başarmıştır.[18] Yıl sonuna kadar 100 bin satış rakamını geride bırakan single Bengü’nün kariyerine büyük katkı sağlamıştır.[19]

2011-2012: Dört Dörtlük ve Anlatacaklarım Var
Bengü son olarak haziran 2011’de çıkarmış olduğu son albümü “Dört Dörtlük”‘ün çıkış parçası olan Aşkım şarkısı ile oldukça büyük beğeni toplamıştır.[20] Şarkının prodüktörlüğünü Volga Tamöz üstlenirken şarkı çıktığı gün 200.000 tık ile rekor kırmıştır.[21] Albümü’ün ikinci video klip şarkısı olarak Saat 03:00 seçilmiştir.[22] İkinci klip parçası olarak seçilmesi’nin nedeni dijital ortamda Aşkım’dan sonra en çok ilgiyi’yi gören şarkı olmasıdır. Şarkı’nın söz ve müziği Sinan Akçıl’a aittir. Klibin yönetmenliğini Murat Onbul üstlenirken klip çekimleri 1 gün sürdü. Sanatçı klip için saç rengini bir önce ki klibin’de ki saçına nazaran daha koyu renk yaptı. Albüm’de şarkıya ait 1’i Volga Tamöz diğeri Erhan Bayrak’a ait olmak üzere 2 versiyon bulunmaktadır, Tekli olarak sunulan versiyon Volga Tamöz Versiyon’dur. Bengü, Aşkım ile Google Zeitgeist 2011 verilerine göre yılın en çok aranan şarkısı ve sanatçısı başarısınıda elde etti. Albüm yıl sonuna kadar 25.000 2012’nin ilk 5 ayına 36.000 satmıştır.

Bengü Dört Dörtlük Albümü’nün 2. video klip çalışması olan Saat 03:00 ‘ün çıkmadan önce yayınlana Promo fotoğrafı’yla Sanal alemde büyük ilgi gördü. Klip çıktığı gün yasal ortam’da şarkı’nın dinlenme miktarı 1 saat için 20 bin küsür arttı.[23] Bengü Dört Dörtlük albümünün 3. video klibini ise yine sözü ve müziği Sinan Akçıl’a ait olan Kalbi Olan Ağlıyor şarkısına Salih Singin yönetmenliği’nde çekti.[24]

Bengü, 2012 yılının son aylarına doğru 8 çalışması aynı zaman 2. single’ı olan Anlatacaklarım Var’ı piyasaya sürmüştür. Avrupa Müzik’ten ayrılıp kendi markasını temsil edecek olan BNG Müziği kuran Bengü aynı zamanda DMC ile anlaşmıştır. Single’da sözü ve müziği Zeki Güner’e ait olan Haberin Olsun ve Yaralı şarkılarına yer vermiştir. Versiyonlarla birlikte toplam 7 şarkının bulunduğu albümün aranjörlüğünü Mustafa Ceceli üstlenmiştir. İlk klip Haberin Olsun’a Nihat Odabaşı yönetmenliğinde çekilmiştir. Albümün ikinci klibi ise yine sözü ve müziği Zeki Güner’e ait Yaralı şarkısına çekilmiştir. Yaz aylarının hareketli şarkıları arasından sıyrılıp zirveye yerleşen Yaralı 8 hafta Resmi Türkiye listesinde 1 numara olarak yılın en çok çalan şarkıları arasında ilk 3’e yerleşti. Şarkının klibi ise 15 milyon tıklanma grafiği gösterdi. Bengü, single’ın başarısı nedeniyle 19. Siyaset Dergisi Ödülleri’nde En İyi Single ödülünü kazanmıştır.

2013: Yaralı Sonrası ve Saygımdan
2013 yılının ilkbahar aylarında kliplenen Yaralı şarkısı ile Resmi Türkiye listesinde 8 hafta zirvede kalan Bengü, bu şarkıdan sonra üçüncü single çalışması için çalışmalara başlamıştır. 2013 yılının kasım ayında Saygımdan ismini verdiği single çalışması ile sevenlerinin karşınısına çıkan Bengü yine büyük beğeni toplamıştır. Şarkının sözü ve müziği Zeki Güner, düzenlemesi Mustafa Ceceli imzası taşımaktadır. Şarkının klip yönetmenliğini Burak Ertaş üstlenmiştir. Singlenın yapımcılığını kendi şirketi BNG Müzik ve DMC yapmıştır. Şarkı 2013 yılının son haftalarında Resmi Türkiye listesinde 2 numarada yer alırken 2014 yılının başlarında 5 hafta boyunca zirvede yer almıştır. Şarkı, birçok radyo ve tv top listelerinde en üst sıraya yerleşmiştir. Saygımdan ve Yaralı’nın başarısının ardından Bengü, 2. Türkiye Müzik Ödüllerinde En İyi Kadın Sanatçı kategorisinde adaylık kazanmıştır.[3]

2014: İkinci Hal
Albümde 10 şarkı 1 versiyon olmak üzere 11 şarkı bulunmaktadır. Albümün çıkış şarkısı olarak sözü ve müziği Zeki Güner, düzenlemesi Mustafa Ceceli’ye ait olan “Sahici” seçilmiştir. Şarkı ilk kez 23 Eylül 2014’te yayımlanmıştır. Çıktığı ilk 3 gün içinde yasal platformlarda “en çok indirilen”, çıktığı ilk 1 hafta içindede “en çok dinlenen ve indirilen” şarkı olmuştur. Şarkı, i-Tunes, Avea Müzik, Turkcell Müzik ve TTnet Müzik’te 1 numaraya yükselmiştir. Şarkı ikinci haftasında radyo ve tv’de en çok yayınlanan eserleri belirleyen Music TopTR listesine ikinci sıradan girerek büyük başarı sağlamıştır. Sahici şarkısı ayrıca i-Tunes / Türkmenistan Top Songs listesinde 1 numaraya çıkmıştır. Yine bu albümde Şehrazat, Deniz Erten, Serkan Kavuşan gibi isimlerin sözlerinr yer verirken aranjmanlarda Murat Yeter, Barış Özesener, Erdem Kınay ve Çağatay Şen ile çalışılmıştır. Albümde Bengü’nün 2011 yılı çıkışlı Dört Dörtlük albümünde seslendirdiği “Kadar” şarkısı Emre Aydın düeti ile yer almaktadır. Albümde ayrıca Bengü’nün dinlenme rekorları kıran ve birçok ödüle layık gören single albümlerinde yer alan Yaralı ve Saygımdan şarkılarınada yer verilmiştir. Dijitalde büyük başarı gösteren albüm satış listelerine ilk 10’dan girmeyi başarmış ve çıktığı ilk iki gün içinde 15.000 satışı geçmiştir. İkinci Hal albümü, TTNET Müzik tarafından ‘Yılın Albümü seçilmiştir.

Trafik Kazası
Bengü, 10 Haziran 2012 Pazar günü Ankara konseri dönüşünde, TEM otoyolunda feci bir kaza yaşamıştır. Kazada Bengü’nün koruması Ümit Özer yaşamını yitirmiştir. Kazadan sonra hızlı bir şekilde toparlanan Bengü konserlerine kaldığı yerden devam etmiştir. Gelen eleştirilere yanıt olarak da O acı hep içimde kalacak açıklamasında bulunmuştur.

kaynak

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu