Tatlı Tarifleri

Böyle Lezzetlisi Nadir Yapılan Demir Tatlısı Tarifi

Şerbetli tatlılardan demir tatlısını denemeyen kaldıysa mutlaka denesin diye karşınızdayız. Özellikle iftar sofralarında çok yapılacak tatlı tariflerinden bir tanesi olan demir tatlısını kısacık zamanda hazırlayabilirsiniz. Bu tatlıyı yaparken fırın kullanılmadığı için ocakta tavanın içinde dakikalar içinde hazırlanıyor. Erzurum yöresinde en sevilen tatlılardan biri olan bu tarifi sizlerde hemen denemelisiniz.
Her şey ile dikkatleri çeken, yapılışında son derece az malzeme kullanılarak hazırlanan tatlımızı yapmaya ilk olarak şerbet malzemelerimizi tencere içine aldıktan sonra ocakta kaynatmaya başlıyoruz. Kaynayan şerbetimizi en az 10-15 dakika daha kaynattıktan sonra iyice kıvam almasını sağlıyoruz. Şerbetimizi soğuması için kenara alıyoruz. Hamur malzemelerimizi ise kabın içine aldıktan sonra makine yardım ile çırparak hazırlıyoruz. Hamurumuz krep kıvamında olacak ve mümkünse çok ince çırpılmış olmalı. Tavanın içine yağımızı aldıktan sonra yağın hazır olmasını bekliyoruz. Kalıp demiri yağ içinde bekletiyoruz. Demir yağda ısındıktan sonra hamura batırıyoruz. Tekrardan yağın içine aldığımız hamurumuzu pişirmeye başlıyoruz. Saniyeler içinde pişen ve kızaran hamurumuzu demirden çıkardıktan sonra iyice kızartıp direkt daha önceden hazırladığımız soğuk şerbetin içine alıyoruz. Tatlının hepsini bu şekilde hazırlıyoruz. Soğuk şerbetin içinde beklettiğimiz tatlılarımızı sonrasında ise ikram etmek için servis tabağına alıyoruz. Eğer çok tatlı seviyorsanız servis tabağında çok bekletmeniz, şerbet için de çok bekletmeniz gerekir. Ama çok fazla tatlı sevmiyorsanız en fazla 1 dakika kadar şerbet de bekletmeniz yeterli olacaktır.
Süslenerek ikram edilen, çıtır çıtır olan ve çok sevilen, çayın yanına çok yakışan çıtır tatlıyı deneyeceklere Afiyet olsun.

Böyle Lezzetlisi Nadir Yapılan Demir Tatlısı Tarifi 1

Böyle Lezzetlisi Nadir Yapılan Şerbetli Tatlı Malzemeler

  • 1 bardak su
  • 1 bardak un
  • 2 tane yumurta
  • Nişasta
  • Kabartma Tozu

Tatlının Şerbeti İçin

Demir Tatlısı Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: 100de100 marifet

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu