Derya Baykal Bere Modelleri Ve Yapılışı

Derya Baykal Bere Modelleri Ve Yapılışı
A+
A-

Birbirinden değişik örnekler ile haftada bir gün Derya Baykal‘ın programı Deryanın Dünyasına katılan örgü ustalarından Nurgün Tezcan ve Nimet Güngör hanımın bu gün ki yaptığı atkı bere modeli çok şık. Birbirinden değişik örneklerin yapılışını gösteren Nimet Güngör bu gün öyle bir atkı bere yapmış ki gerçekten bayıldım. Nimet hanım yeleklerde çok kullanılan ve gerçekten de çok yakışan saç örgü ve petek modelini birlikte kullanarak yapmış bu atkı bereyi Atkıyı 52 ilmek ile başlanıyor petek örgü için 4 ilmek kullanılıyor. Atkı 2 metreden fazla oluyor. Atkının orta kısmına örnek yapılmıyor böylece daha kullanışlı ve ve daha şık bir atkı oluyor. Nimet hanımın yaptığı bu atkı bere takımını beğenmemek mümkün değil doğrusu.

Hem Boyunluk Hem Bere Deryanın Dünyası:

Derya baykal ın programı deryanın dünyası programında derya baykal ve sibel yüksel ile yaptığı kullanışlı boyunluk ve bere modelinin yapılışı çok kolay. Lastik kısmında yapılan değişik bir lastik ile değişik bir hava katılıyor bu bereye. Klaın şiş yani 5 no şiş ile 79 ilmek başlayıp önce lastik içim 2 düz 3 terse ile lastiğin tabanını başlatıp ters tarafta tersi ters düzü düz örüyoruz. Düz sırada tesleri örüp 2 düz ilmekte soldaki ilmeği sağa geçirip düz örüyoruz ikisinide hepsi bu. Tepe kısmına yapılan ip ile bere yapılınca tepeden büzüyoruz bereyi.

Deryanın Dünyası Çocuk Şapka:

Yaratıcılıkta sınır tanımayan derya baykal ile sibel yüksel in yaptığı kardan adam beresi ve noel baba patikleri çok hoşru. İstediğiniz yaştaki çicuklar ilmek sayısını azaltarak yada çoğaltarak yapabilirsiniz. Lastik kısmını 5 no şiş ile bir beyaz bir kırmızı şeklinde yapılan kardan adam deryanın dünyası çocuk berede beyaz kadife ipe geçerken şiş 6 noya çıkarıp aralardan 14 ilmek yiyerek istenilen boyda örülen kardan adam derya baykal çocuk beresi sonra kılasik şekilde parçalara ayrılıp 3 ilmekte bir kesilerek yapılıyor.

Şovalye Bere Yapılışı :

Şovalyem yünden – Derya Baykal Yapılışı

– 5 no şiş
– Orta kalınlıkta yün

  • 52 ilmek ile bir ters 1 düz örüyoruz 4 sıra.
  • Sonra her iki taraftan artırarak 66 ilmeğe çıkıyoruz.
  • 14 sıra hiç artırmadan lastik örmeye devam ediyoruz.
  • Sonra düz örgüye geçiyoruz.
  • 7 ilmek bir taraftan 7 ilmek diğer taraftan arttırıyoruz.
  • Sonra 14 cm düz örüyoruz.
  • Sonra berede eksiltir gibi eksiltmeye başlıyoruz.
  • Önce 6 ilmekte bir eksilterek geri dolam da sayıyı azaltarak 6 ilmek kalana kadar devam ediyoruz ve sonra kesiyoruz.

Alınlık İçin:
50 ilmek başlayıp 15 cm 1 düz 1 ters örüyoruz ve kesiyoruz.

Boyunluk İçim İse:
100 ilmek ile başlayıp 1 düz 1 ters örerek 11 cm yi tamamlayıp kesiyoruz.

Her yaptığı olay olan, yaratıcılığı dillerde dolaşan Derya Baykal’ın deryanın dünyası programında Sibel Yüksel ile yaptığı değişik proje. İlknur eşiz de çıkır çıkır tıkır tıkır da harikaydı. Erkekler için yapılan bu bere inanılmaz kullanışlı.

Atkılı Bere Yapılışı – Deryanın Dünyası

Bugün Derya Baykal’ın programında Nimet Güngör ün yaptığı Ece ile nil in beresi yapılışını paylaşayım dedim. Hem atkı hem de bere olan bu değişik atkılı bere gerçekten harika bir fikir ve müthiş koruyucu bir atkı bere.

20 ilmek ile başlanıyor bere. Yani berenin atkılarını önce örüyoruz. Çocuğa göre örülen atkı istenilen boya gelince 12 ilmek artırıp araya atkıyı sonra 28 ilmek arttırıp araya diğer atkı ve yine 12 ilmek arttıyoruz.

İlk sırada atkı ile ilmeklerin birleşen yerinde ilmekleri çift alıyoruz ki arada delik olmasın. İstenilen boya gelince bere normal her zamanki gibi 6 ilmekte bir kesmeye başlayarak kesiyoruz. Arkada biraz ilmek kalıyor isteğe göre 15-20 onu örüyoruz boyuna gelecek şekilde.

Bu parça ile atkılarımızı arkadan sabitliyoruz.

Bal Kabağı Bere – Derya Baykal

Derya baykal’ın Sibel yüksel ile 23 ocakta yaptığı ve çocukların çok beğeneceği Balkabağı bere modelini sizlerle paylaşmak istedim. Bal kabağı şeklindeki bu harika ve değişik bere hem küçüklerin hem de büyüklerin beğeneceği türden. Derya baykal ın örgülerinden olan balkabağı bere çok hoş.

Orta kalınlıkta yün ve 5 no şiş ile yapacağız bal kabağı bereyi. 77 ilmek atıyoruz ve 4 sıra düz örüyoruz. 7 dilimden oluşan balkabağ 9 ilmek düz 2 ilmek ters yaparak 7 dilime ayırıyor ve 26 sıra örüp eksiltmeye başlıyoruz. Eksiltmeyi 9 ilmek düzlerin iki tarafından yapıyoruz. düzler 1 ilmek kalana kadar devam ediyor be kalan ilmekleri 2 sıra düz örüp sapı için diğer renge geçiyoruz. 4 sıra örüyoruz ve eksiltiyoruz sapı taki 4 ilmek kalana kadar onuda biraz örüp kesiyoruz hepsi bu bal kabağı beremiz hazır.

Deryanın Dünyası Uzun Bere Nasıl Yapılır?

Derya baykal ın programı deryanın dünyası programında bugün yapılan bu değişik bere modelini çok beğendim. Alt kısmı yani lastik kısmi için 4 sıra düz yani tor 4 sırada ters ve düzlü örgü yapılıyor. Üst kısmına ise genelde yelek yada battaniyelerde kullanılan pervaneye benzeyen basit model yada istediğiniz modeli uygulayarak uzun bereyi yapıyoruz.

Kumaş Bere – Deryanın Dünyası

Derya baykal ın programı deryanın dünyasın da bu gün ki derya baykalın konuğunun kumaş iplerden yaptığı kolay ponponlu kumaş bere yapılışı. İster kumaş ipleri alabilir yada eski badileri keserek ipleri hazırlayabilirsiniz.5 no şiş ile 30 ilmek başlayıp 30 sıra örüyoruz. Sonra 2 ilmeği birlikte örüyoruz. Ters sırayı normal eksiltmeden örüyoruz. Sonra kalan ilmekleri 3 lü örüp kesiyoruz.

Deryanın Dünyası Tığ Renkli Bere:

Derya baykal ın programı derya nın dünyası programında sibel yükselin yaptığı şık bir bere modeli. Derya Baykal ın kolay ve şık bere modellerinden biri olan bu tığ işi renkli bereye bayıldım. Derya baykal ın programı deryanın dünyası programında yapılan hemen hemen bütün modelleri sitemizde bulabilirsiniz. Kalın ve renkli ve simli parlak renkli iplerden yapılmış ipimizi oldukça kalın olan 4,5 no şiş ile yapılan çok şık bir bere. 90 zincir çekerek alt kısmından alın kısmına gelen yerden başlıyoruz.her ilmeğe 1 batıp ikili trabzan,ikinci sırada arada 1 kafes atlayarak aralara 1 zincir ili kafesleri 2 ve 2 4 dolduruyoruz. Sizle le paylaştığım resimlerde yakın çekimde yapılışını ayrıntılı olarak görebilirsiniz. Zincir ve trabzan kullanılarak yapılan harika bir bere.

Yandan Çiçekli Tığ Bere – Deryanın Dünyası:

Derya baykal ın programı deryanın dünyası programında bu gün gösterdiği bu değişik ve inanılmaz şık çiçekli 18 numaralı bere modelini çok beğendim. Geçen kış ünlü mağazalarda çok satan bu bere modeli gerçekten beğenilmeyecek gibi değil. Tığ ile yapılan bere top modelleri ile süzülü. Uzunluğunu istediğiniz gibi ayarlayabileceğiniz bu bere modeli murat boz bere modeline çok benzemekte. Yan tarafa yapacağınız katlı tığ çiçek ve ortasına yapılan taşlar ile şıklığına şıklık katılmış berenin.

Nurgün Tezcan Bere – Deryanın Dünyası

Derya baykal ın programı deryanın dünyasında ekranlara gelen ve her yaptığı örgü ile olay olan nurgün tezcan bu gün şapka modeli yapacak. Bu güzel şapkanın yapılışı için 30 ilmek atın 10 sıra fantazi lastik ile örgüye başlanıyor.Lastiği ayrı örüp 5 no şiş ile bir tarafına düğme takmak için yerleri açıyoruz. Yine 5 no lu şiş ile bu seferde 70 ilmek atarak istenilen boyda berenin üst kısmını yapıyoruz. Kullanışlı düğmeli berenin düğmeleri açarak kullanılması gerçekten çok kullanışlı yapıyor bereyi. Bere modellerinin en yeni bere modellerinden.

Renkli Erkek Beresi – Deryanın Dünyası

Almanya ya fuara giden derya baykal ın oradan getirdiği çok beğeni toplayan erkek beresinin yapılışı oldukça kolay. İki renkli ve tığ işi olarak yapılan bu değişik ve kolay renkli erkek beresi son zamanların en moda erkek beresinden olan murat boz beresi modeline çok benzeyen değişik ve şık bir bere. Bu kolay tığ berenin yapılışına gelince:

5 zincir ile tepeden başlanıp her ip değiştirirken ilk sırayı sık iğne yapıp sonra trabzan yapıyoruz. 16 sıraya kadar arttırma yapıp sonraki sıralarda yapmıyoruz. Sonra 112 trabzanda kesiyoruz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.