Hamur İşi Tarifleri

Dondurucuya Doldurup Sahurda Pişireceğiniz Özel Börek Tarifi

Hemen yapıp dondurucuya doldurabileceğiniz sayılı günler kalan Ramazan ayında çıkarıp özellikle sahur sofralarını taze taze koyabileceğiniz börek tarifini mutlaka denemelisiniz. Yapmanızı ısrarla tavsiye ettiğim sonucu tam tutan ve beğeni rekorları kıran bu börek tarifini sizlerde evinizde deneyebilirsiniz. Yapılışında inanılmaz az malzeme kullanılan ve hazır yufka ile yapıldığı için dikkatleri çeken ve beğenileri toplayan böreği peynirli ya da patatesli iç malzeme kullanarak hazırlayabilirsiniz.
Bu böreğin sırrı içinde hazırlanan sosunda. Sos hazırlamak için geniş bir kaba alıp içine yumurtaları kırıyoruz. Suyu, sıvıyağı, sade maden suyunu ve bir tane kabartma tozunda ekledikten sonra hepsini iyice çırparak sosu hazırlıyoruz. İç malzemesi olarak bu tarifte peynirli iç malzeme tercih ediliyor. Sizler isterseniz patatesli yada kıymalı gibi iç malzemeleri de kullanabilirsiniz. Yufkamızı açtıktan sonra içine sosumuzdan kepçe ile bol bol döküyoruz. Fırça ile sosu yufkanın her tarafına sürüyoruz. 2 yufkayı da üzerine kapattıktan sonra aynı işlemi tekrarlıyoruz. Her tarafı iyice soslanan yufkaları 4 parçaya böldükten sonra yufkamızı hazırlıyoruz. Geniş uç kısımlarına iç malzememizden kaşık yardımı ile bol bol eklediğimiz yufkalarımızı rulo şeklinde sarıp sonrasında ise yine kendi etrafında rulo şeklinde sararak hazırlıyoruz. İsterseniz tek porsiyonluk hazırlayabileceğiniz, isterseniz tepsinin ortasından başlayarak bütün yufkaları kendi etrafında döndürerek hazırlayacağınız böreği fırına vermeden önce kalan sosun hepsini üst kısmına döküyoruz. İsterseniz çörekotu ya da biraz haşhaş serperek daha lezzetli hale getirebilirsiniz. Börekleri sonrasında ise pişmesi için fırına verebilirsiniz.
Kısacık zamanda hazırlanan ve sofraya gelen çıtır çıtır kıvamı ve pul pul dökülen, tadı ile lezzeti tavan yapan hamur işini deneyecekler Afiyet olsun.

Dondurucuya Doldurup Sahurda Pişireceğiniz Özel Börek Tarifi 2

Sahurda Pişireceğiniz Özel Börek Tarifi için Malzemeler

  • 3 tane yumurta
  • 1 bardak sıvıyağ
  • Yarım bardak su
  • 1 şişe maden suyu
  • 1 tane kabartma tozu
  • Hazır yufka
  • Dilediğiniz iç malzeme

Sahurda Pişirebileceğiniz Özel Börek Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube : Zeynebin Mutfağı

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu