Kadınca

Genç Kızların Evlilikleri

Çocukların eğitimi, öğrenimi, meslek seçimi, evlenmeleri çoğu ailede eşler arasında sürekli bir tartışma ve çatışma konusudur. Bu tartışmaya çoğu kez çocuklar da katılır. Örneğin, erkekler kız çocuklarının yüksek öğrenim yapması, meslek edinmesini isteseler de kadınlar zengin bir koca bulmasını, bir an önce evinin kadını olmasını istiyorsa, erkeğin amacıyla kadının beklentileri bu durumda çatışır.
Genç kızların da amaçları, beklentileri doğrultusunda ortaya çıkan bu tartışma ve çatışmalara katılmak zorunda kalırlar. Yükseköğrenime başlamayı, meslek edinmeyi amaçlayan kızlar anneleriyle, eğer ki meslek sahibi olmadan evlenmek istiyorlarsa babasıyla çatışmalar yaşarlar.

 

Eşlerin, aile bireylerinin amaç ve beklentilerine ilişkin tartışmalar, günümüz şartlarında aile ortamında sıklıkla ortaya çıkmaktadır. Ortaya çıktıkları andan başlayarak uzun süre etkisini azaltmazlar. Bunların altındaki dürtüler, güdüler ne denli güçlüyse, çatışmalar o denli şiddetli ve sürekli olur. Annesinin, babasının engel olmasına karşın, kızlar hoşlandıkları, beğendikleri, ilgilendiği ve sevdiği erkek arkadaşı ile evlenmek isteyen genç kızlar gözü kapalı ailesiyle tartışmayı göze alırlar. Bazen bu tartışmalarla ilgili sorunlar genç kızlar her ne kadar evlense de, evlenmese de sürüp gidebilir. Ailesinin engellemesine karşılık istediği evliliği yapan bazı genç kızlar, aile tarafından dışlanabilir. Yaşam boyu bu dışlanmanın ruhsal, toplumsal sorunlarını sırtında taşırlar. Kimi genç kız da ailesinin engellemesine boyun eğer, istediği evliliği yapamaz. Böylece yaşam boyu kırık bir aşkın acısını çekerler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu