Boşanma Olaylarına Dikkat !

Boşanma Olaylarına Dikkat !
A+
A-

Boşanma Olaylarına Dikkat !
Günümüz şartlarında, sosyal tehlikelerin en büyüklerinden biri, boşanmaların hızla tırmanış göstermesidir. Eşler, artık tarafları bir çatı altında tutan değerlerden gittikçe uzaklaşmaktadır. Çünkü bu değerler, aile dışından gelen saldırılarla sürekli törpülenmektedir. Delinebilir ki, kumar, zina ve fuhuş gibi sosyal kötülüklerin artması, ahlaki değerlerin müstehcen basın ve müstehcen filimler tarafından örselenmesi, boşanma olaylarını etkileyen birinci derecede faktörlerdir.

Bu kötülükler, bir taraftan dini ve ahlâki inançları zayıflatmakta, bir taraftan da zayıflayan dini ve ahlâki inançlar, bu kötülüklerin artmasına zemin hazırlamaktadır. Yani bugün insanlık, çifte bir yıkımla karşı karşıya kalmıştır. Batı’da kiliseye olan bağlılığını sürdüren Hıristiyan ailelerde boşanma olayları en az düzeyde görülürken, dini ve ahlâki değerlerini yitirmiş kesimde boşanma olayları en yüksek düzeyde görülmektedir.

Her yıl Türkiye’de 15 bin eş boşanıyor. Bu boşanmaların çok azında, ekonomik sebebe dayandığı zannedilen ayrılıklar, aslında ekonomik değil ahlakidir. Çünkü ahlaki ve moral değerlere bağlı hiçbir kişi, açlıktan ölse bile yuvasından ayrılmaz. Kaldı ki, boşananların pek çoğunun, varlıklı aileler olduğu da bir gerçektir. O halde, insanların eksik olan yanı, inançsızlık ve eğitimsizliktir, ahlaki ve moral değerlerden mahrumiyettir.

Devlet İstatistik Enstitüsü’nün yaptığı araştırmalarda, Türkiye’deki boşanma oranının azlığı, halkın dini ve ailevi bağlarının sağlamlığına bağlandı. Ayrıca boşanma olaylarının yarısının çocuksuz ailelerde görüldüğü belirtildi. Demek ki, dini ve ailevi bağlar ile çocuk faktörü, boşanmayı önleyen birer unsurdur. Oysa Amerika’da her üç aileden ikisi boşanıyor. Böyle bir olay, sosyal çöküşün ifadesi değil midir? Bir de, evliliği gelip geçici bir heves ve fantezi olarak kabul edip, ayda bir, yılda bir eş değiştirenler vardır ki, onlara söylenecek söz yoktur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.