Hamur İşi Tarifleri

Görüp Görebileceğiniz En İddialı Pofuduk Pide Tarifi

Pide tarifini evde yapmanın en kolay yöntemi ile karşınızdayız. Bugün sizlerle paylaşacağımız pide tarifi denenmiş, en iddialı hamur işi tariflerinden bir tanesi. Özellikle Ramazan ayında çok yapılan, sadece Ramazan ayında değil, çayın olduğu sofralar için yada kahvaltı sofraları için severek deneyeceksiniz. Öyle kolay yapılıyor ki herkes kolayca evinde yapabilir. Hazır almak yerine sadece birkaç tane ekmek parasına alacağınız malzemeleri kullanarak, istediğiniz ölçülerde pideleri yapabilirsiniz.
Yapılış tekniği son derece kolay olan, pidemizi iki aşamalı olarak mayalıyoruz. İlk aşamada mayamızı, unumuzu ve sıcak suyu aldıktan sonra, hepsini iyice karıştırıyoruz. O kadar iyi karıştırıyoruz ki, hamur tamamen pürüzsüz çok sıvı hale gelmeli. Sonra poşetle kapattığımız malzemelerimizi iyice mayalandıktan sonra, üzerine diğer hamur malzemelerini ekleyerek, yine sürekli çırparak pidenin hamurunun hazırlıyoruz. Pide hamurumuz cıvık  kıvamda olursa, daha iyi olacaktır. Sürekli çırpılarak hazırlanan hamurumuz, çok pürüzsüz hale geldikten sonra, üzerine yine poşetle kapatıp iyice dinlenmeye bırakıyoruz. Çok güzel mayalanan, kısacık zamanda tepsi dolusu olan, hamurumuzu son bir kez topladıktan sonra, un serpilmiş tezgahın üzerine alıyoruz. Elimizde çok yoğurmadan şekil verdiğimiz hamurumuzun, alt kısmına isterseniz biraz mısır unu yada irmik serptikten sonra, pideyi üzerinde biraz açıyoruz.
Açılan pidemizin üstüne yumurta sarımızı sürdükten sonra, elimizde şekillendiriyoruz. İyice şekillenen bir de hamurunu yağlı kağıt serili fırın tepsisinin içine alıp, üst kısmının susam ve çörek otuyla lezzetli indirdikten sonra, pişmesi için fırına veriyoruz. İnanılmaz güzel kızaran, çıtır çıtır kıvamı ve muhteşem lezzeti ile beğenileri toplayan, bu pofuduk pideyi deneyeceklere Afiyet olsun.
GÖRMELİSİNİZ: Böyle Yapılışı Nadir Olan Kasede Katmer Tarifi

Görüp Görebileceğiniz En İddialı Pofuduk Pide Tarifi 2

Görüp Görebileceğiniz En İddialı Pide Tarifi Malzemeler

  • 1 tane toz maya
  • 1 kaşık tuz
  • Sıcak su
  • Yeterince un

En İddialı Pofuduk Pide Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: Bahar Mutfaktaysa

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu