Yelek Modelleri

Ponçik Hırka Modeli

Son günlerde çok aranan, çok yapılan kolları tomurcuklu, ponçik hırka modelinin ayrıntılı yapılışını sizlere anlatmaya çalışacağım. Ayrıca bu hırka modelini yapan kişinin Sibel Kavaklıoğlu olduğunu belirtelim. Hırkanın yapılışı çok kolay olduğundan ilk örgüye başlayanlar bile kolayca yapabilirler. Ponçik hırka modelini yada kolları tomurcuklu hırka modelini yaparken eskitme, arttırma gibi hiç bir işlem yapılmıyor. Hırkayı yaparken isterseniz lastik yapabilir yada yapmayabilirsiniz.Hırkayı ipinizin kalınlığına göre 12 no şiş ile bile yapabilirsiniz. Biz size 30-40 beden için 8 no şiş ile yapılmış olan hırkayı anlatmaya çalışacağız.

Kolları Tomurcuklu Hırka Modeli Yapılışı:

8 no şiş ile 95 ilmek ile koltuk altına kadar 25 diş yada daha fazla haroşa örülüyor. Koltuk altına gelince hırkada beden ayrımı yapılıyor. Ön 20- Arka 55- Ön 20 şeklinde ayrım yapılıyor. Sonra 21 cm örülüp örgüler kesilir. Kolardaki örneğin yapılışını izleyerek öğrenin diye videolu olarak paylaşıyoruz.

Ponçik Hırka Modeli Kollar için:

29 ilmek ile başlanıp,  1 ters 1 düz lastikten sonra, her terste 1 ilmek artırılıp,  ortalama 9 tomurcuk yapılır. Kol uzunluğu 48 cm yapılır.

Örnek kurulumu :

1 ters 1 düz 2 ters 1 düz 2 ters 1 düz 2 ters 1 düz 2 ters 1 düz 2 ters 1 düz 2 ters 1 düz 2 ters 1 düz 3 ters
1 ters ör 1 düz ilmeği tersten 5 ilmek yapılacak 2 ters 1 düz 2 ters 1 düz ilmek tersten 5 ilmek yapılacak sıra sonuna kadar böyle. Tomurcuklar üç sırada oluşuyor ve düzden toplanıyor. Yeni tomurcuklar dal sıraları beş sıra olunca oluşturuluyor.

Yaka :

hırka bitikten sonra ilmek çıkartılarak 6 sıra lastik yapılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu