Makyaj Teknikleri – Hileleri

Her şeyde olduğu gibi, makyajda da teknikler ve hileleri vardır. Biz kadınlar makyaj yapmayı severiz, ama hafif, gününe göre, ağır. Hayatımızın bir yerinde her zaman vardır. Makyaj malzemelerinin beşinden vazgeçemeyiz, ruj, rimel, fondöten, allık ve pudra. Peki bu konuda bilgili seviyemiz ne? Uygulama teknikleri nelerdir? Renk seçiminde ne kadar doğru seçimler yapıyoruz? Hadi profesyonellerin ağzından makyaj sırlarını öğren!

FONDÖTEN

Fondöten, yüzünüze pürüzsüz bir görünüm sağlar ve makyaj öncesi adımdır.
Kullandığınız fondötenin yapısı ve rengi cildinizin tipine ve rengine uygun olmalı; cilt renginizden daha açık bir fondöten rengi seçmek daha doğru olur.
Fondötenin her zaman temiz ve nemlendirilmiş cilde uygulanması gerekir.
Uygulama fondöteni sürerken parmak uçlarınızı kullanınız, elin ısısı akıcılığı artırdığı için, sürmek kolay olacaktır. Cildinizin her yerine benek benek yerleştirip yaymalısınız, az sürerseniz daha iyi olur. Aksi takdirde yüzünüzde maske gibi duracaktır.
Yüzde renk bütünlüğü sağlamak için göz kapaklarınızın üzerine ve gözün alt kısmına da ( kirpiklere değmeden ) sürün. Profesyonel bir sonuç istiyorsanız, nemli bir sünger ile yüzün dışına doğru fondötenin üzerinden geçin. Diğer uygulamalara geçmeden önce fondötenin cildinize iyice oturması için bir süre bekleyin.
Fondöteni yeni sürmenize rağmen sivilce veya göz altı halkaları tam kapanmamış olabilir. Bir kapatıcı ( concealer ) ile bu hataları düzeltmek gerekir.

PUDRA

Pudra, makyajın olmaz ise olmazıdır. Teni matlaştırır, bütünlüğü sağlar ve fondöteni sabitler. 2 türü vardır: Toz pudralar, çok ince ve hafif bir yapıya sahiptir; fondöteni matlaştırır ve şeffaf bir görüntü oluşturur. Kompakt pudralar ise, taşınma ve kullanım kolaylığından dolayı daha çok tercih edilir. Makyajı sabitlemek ve gün boyu rötuş yapmak için birebirdir; toz pudralara göre daha pudralı bir sonuç verirler. Toz pudra kullanıyorsanız uygulama için pudra ponponu kullanırsanız daha iyi sonuç alırsınız.  Pudrayı hafif vuruşlarla, tüm yüzünüze uygulayın. Daha sonra, büyük bir fırçayla fazlalıkları alın. Kompakt pudra için fırça kullanmak en uygunudur. Pudrayı uygularken fırçayı yüzünüzde hızlı hareketlerle sağdan sola ve yukarıdan aşağıya dolaştırın. Yüzünüze eşit olarak dağıtınız

ALLIK

Allık cildinize canlılık verirken mutlu bir görünümünüzde olur. Allık dudak ve gözler arasındaki renk dengesini korur, bu yüzden ruj renginizin uyumuna dikkat etmelisiniz. Gülümseyin ve allığı yanağınızın en yüksek noktasına sürün.   Yüzün dışına doğru, dairesel ve hafif hareketlerle uygulamayı sürdürün. Görünümde bütünlük sağlamak için, fırçanızı burun ucu, çene ve alnınıza da hafifçe dokundurun. Renginiz çok koyu veya yoğun kaçtıysa ten renginizden daha açık bir pudra ile yoğunluğu azaltın.

RİMEL

Rimel, bakışlarınıza yoğunluk, anlam ve güç kazandırır. Yorgun görünümü bir anda yok eder, canlılık verir. Seçtiğiniz rimelin özelliğine göre, kirpiklerinizi uzatabilir, kıvırabilir ya da onlara hacim kazandırabilirsiniz. Seçim sizin!

Rimelinizin fırçasını düzenli olarak temizleyin. Böylelikle daha önceki kullanımlarınızdan kalmış olan artıklar kirpiklerinizin üzerinde topçuklar oluşturmaz. Rimelin iyi tutması için kirpikleriniz temiz ve kuru olmalı. Eğer lens kullanıyorsanız, rimeli sürmeden önce lenslerinizi takmayı unutmayın. Uygulamaya üst kirpiklerden başlayın. Aşağıdan yukarı yani köklerden uçlara doğru fırçayı sürekli döndürerek ilk katı sürün. Kirpiklerinizin kurumasını bekleyin, daha sonra ikinci katı uygulayın. Alt kirpiklerinize hacim kazandırmak istiyorsanız, fırçayı kirpik diplerinde yatay olarak gezdirin. Eğer uzun görünsünler istiyorsanız, fırçayı dik olarak tutup kirpikleri tek tek boyayın. Kirpik fırçası ile fazlalıkları alın ve kirpikleri birbirlerinden ayırın. Uygulama sırasında göz çevrenize rimel bulaştırdıysanız bir kaç saniye bekleyin ve bir pamuklu çubuk yardımıyla temizleyin

Ruj makyajın son dokunuşudur, moda renklere göre değişside, dudak şeklimizi de düşünerek hareket etmeliyiz. Dudaklarınız ince ise koyu renkli parlak rujlar,kalın ise yumuşak tonlarda mat rujları tercih etmelisiniz.Dudak kalemi kullanırsanız, rujun ömrü uzar ayrıca silinmeye başladığında dudaklarınız cansız görünmeyecektir.  Işıltılı görünüm için, dudaklarınızın tam ortasına renksiz bir parlatıcı dokundurun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu