Şal Modelleri

Örgü Şal Modelleri

Zirve Merdiveni Modeli Şal Yapılışı:

Tam adı ile dağ zirvesi merdiven olan bu modeli ben çok beğendim.Yabancı sayfalarda zorluk derecesine 4 üzerinden 2 demişler. Bana çok kolay gibi geldi. Zor görünüyor ama bir o kadarda kolay bu zirve merdiveni modeli. Şal,etol yapımında en çok tercih edilen bir model.Bence bu modelin hırkası da tuniği de çok hoş olur.

Kırmızı Püsküllü Şal Yapılışı:

Birbirinden değişik ve şık değişik yapılış lı örneğin kredi kartı şalı gibi birbirinden değişik 2013 ve 2014 şal modellerinin yapılışları ile sizlerle paylaştım. Bu değişik şal oldukça farklı ve diğer gördüğüm hiç bir şala benzemiyor. Yapılışının şemalı resmini sizlerle paylaşıyorum. Şiş ile yapılan bu şal modelinin püskülleri arkada yani sırt kısmında kalıyor. Sırt kısmında yıldıza benzer bir model ike birleştirilen bu değişik şal modeli hem çok farklı hem de çok şık bir model. Bayan şal modellerinin omuz şalı modellerinden değişik bir model.

Kelebek Şal Yapılışı:

Çok güzel olmuş, kelebek bu etol modelinde çok yakışmış.Kullanışlı ve şık şal etol örnekleri için son senelerin en modası kelebek ile uçlar hareketlendirilmiş ve muhteşem olmuş. sizler etol yapmak istemezseniz şal da yapabilirsiniz bu modelden.Hatta simli parlak beyaz ipten gelin şalı da harika olur.Zaten şemalı anlatımı ile yaparken hiç zorlanmayacaksınız.

Sade Şık Şal Modeli

yeni şal modelleri ortaya çıkmaya başladı. Bu sade şık ve çiçekli omuz yada boyun şalı olarak kullanabileceğiniz şalı tığ ile yapıyoruz. Daha önce bu modele çok benzeyen şal modellerinden sizlerle anlatımlı olarak paylaşmıştım. Daha ayrıntılı resimler için sitemize bakabilirsiniz.

Çarkıfelek Şal Modeli Yapılışı

Oldukça kolay ve değişik bir şal modeli bu çarkıfelek şal. İnternette bulduğum bu şal modeli anlatmak amaçlı küçük bir şal modeli yapılarak anlatılıyor. Şiş ile yapılan şal modelleri içinde yapılışı hem çok kolay, yeni örgü örmeye başlayanlarında kolaylıkla yapabileceği bu modeli ister şal yapın isterseniz de küçük kızlar için panço yapın kara sizin. Eskiden paspas yapılan bir örgü tekniği ile yapılan bu şalın yapılışı için resimleri tıklayarak büyütebilirsiniz. Soğuk günlerde çok işinize yarayacak bir model. İstediğiniz boyda ayrıca ebruli ip ile çok hoş olacaktır bu örnek.

Kar Tanesi Şal Modeli Yapılışı

şal örgüleri çok yapılan her yaştan insanın kullandığı rahat ve şık örgülerdir. Derya baykal ın programı deryanın dünyasında yapılan şal modelleri gibi. Pazartesi günlerinin deişğmez örgü ustalarından olan nurgün tezcan nın yaptığı bu şal modelinden yani nurgün tezcan örgüleri nurgün tezcan kar tanesi şal modeli gibi. Tığ ile yapılan örgülerden tığ şal örneklerinden olan kar tanesi şal modeli oldukça şık ve ferah bir şal örneği. Her yaştaki kişi için yapılabilecek , bu şal modelinin kar tanesine benzeyen örneğini kullanarak sizler daha değişik ve istediğiniz örgüleri yapabilirsiniz. Kar tanesi örneğinden yapılabilecek şal örneklerinden üçgen şeklinde şal modeli de, dikdörtgen şal örneği de yapabilirsiniz.

Çiçekli Şal Yapılışı:

Derya baykal ın programı deryanın dünyasında 6 mart ta yapılan yedi veren şal modeline bittim. Derya baykal ın programında yapılan bu harika şal beyaz ip ile yapmak gerçekten muhteşem bir fikir olmuş. Beyaz üzerinde güller kendini tam gösterdiğinden gerçekten harika. Derya baykalın programı deryanın dünyası programında haydi stüdyo ya konuğunun yaptığı bu değişik ve şık şal çok şık. Tığ ile yapılan şal modelleri bayanların çok tercih ettikleri şal modellerinden. Tığ işi şal modelleri hem şık durmakta hemde yapılışı şiş ile yapılan şallara nazaran daha kolay olmak ta.

Şal için angora ip, 4 no şiş ile zinciri çekip, 2 tane ikili trabzan yapıp yanlardan her sırada iki artırma yapıyoruz. Yani uzun üçgen olmasın diye yanlardaki trabzanlara 2 kere batıyoruz. Yani bir sırada 2 ikinci sırada 4 trabzan arttırmış oluyoruz. 53 sıra bu şekilde yapılınca şal tamamlanmış oluyor. Sonra kenar için istiridye modeli yapılıyor. istiridye için önce yarım tıraczan yapıyoruz yani sık iğne gibi ama tığa ipi alıp tek seferde çekerek trabzanların boşluğuna bunu 3 kere yapıyoruz. Bağlantı yerlerine de 1 tane batıyoruz. Dönerken 3 zincir ile yükselip 1 trabzan yapıp 3 atlayıp dördüncüye batıp 3 trabzan yapıp tekrar 4 zincir aynı işlemi sıra sonuna kadar yapıp diğer sıraya geçip, kenar için iki trabzan yapıp 4 zincir çektiğimiz yere 7 trabzan ile doldurup ortaya sık iğne işleme devam sıra sonuna kadar. Şal bitince üzerine çiçekler yapıp süslüyoruz.

Katlı Etol Modeli Yapılışı

Bayanların severek kullandıkları etol modellerinden biri ve bence en değişik modelini sizlerle paylaşmak istedim. Aslında panço ile etol kullanış bakımından birbirlerine çok benzediklerinden karıştırılırlar. Katlı bir modelden ve içine elti eltiye küstü modeline benzeyen değişik bir modelden yapılmış katlı etol u tığ ile yapıyorsunuz. Ayrıca elti eltiye küstü modelinin yapılışını sitemizde bulabilirsiniz. Oval yapmayıp dikdörtgen yaparak şal olarakta yapabileceğiniz bayan etol modelinin yapıp kullanabilirsiniz.

Örgü Tığ İşi Şal Yapılışı:

Marifetli bayanların yaptığı şal modellerinden çok değişik modellerde var ama bu Nurgün Tezcan’ın Derya Baykal ın programı deryanın dünyasında yaptığı şal tığ ile dantel olarak kolay yapılışlı. Nurgün tezcan, derya baykal ın programı deryanın dünyasında yine değişik bir örgü örneğinin yapılışını gösterdi. Nurgün tezcan ın değişik ve farklı modellerinden birini daha bu gün yaptı. Değişik şal örneklerine daha farklı bir şal modeli daha ekledik. Tek renk yapılıyor ama ben renkli yapılırsa daha kolay kullanacağınızı düşünüyorum bu şalı.

Firkete Örgü Şal Modeli Yapılışı

Firkete örgü Bu örgü ile şak,havlu kenarı ne isterseniz onu yapabilirsiniz.O sizin yaratıcılığınıza kalmış.Modası hiç geçmeyen bir örnek. Ben resimli anlatım ile adım adım değişik filkete örgü modellerini ve filkete örgüyü kullanarak yapabileceğiniz uç kısmı çiçekli atkıyı paylaşıyorum ama sizler daha büyüğünü yaparak şal da yapabilirsiniz.

Bir Yorum

  1. Çok beğenerek takip ediyorum,faydalı oluyorsunuz,çalışmalarınızın devamını diliyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu