Kışlık Tarifler

Salataya Bile Kullanabileceğiniz Kışlık Domates Tarifi

Tadı değişmeyen ve asla bozulmayan farklı ve sağlıklı domates saklama yöntemi sizlerle. Kışlık domates saklamadan önce, olabildiğince taze ve olgun domatesler seçmeye özen gösterin. Hasar görmemiş, sert ve olgun domatesler saklama için daha uygundur. Domatesleri saklamadan önce serin ve kuru bir ortamda tutun. İdeal sıcaklık 10-12°C arasında olmalıdır. Bu sıcaklıkta domatesler daha uzun süre dayanabilir. Sizlerle paylaşacağımız bu yöntemi kullanarakta kış için domatesleri saklayabilirsiniz.

Ayrı Saklama:

Domatesleri birbirinden ayrı olarak saklayın. Domatesler birbirine temas etmemeli, çünkü temas halinde olgunlaşmamış olanlar hızla olgunlaşabilir ve çürümeye başlayabilir.

Kağıt Havlu veya Gazete Kullanımı:

Domatesleri saklarken, aralarına kağıt havlu veya gazete koyarak nemin emilmesini sağlayabilirsiniz.

Muhafaza Kabı:

Domatesleri muhafaza etmek için plastik kaplar veya torbalar kullanabilirsiniz. Ancak kapları sıkıca kapatmaktan kaçının, çünkü hava sirkülasyonu domateslerin daha uzun süre dayanmasına yardımcı olabilir.

Dondurarak Saklama:

Eğer kış aylarında taze domates istiyorsanız, domatesleri dilimleyip dondurucuda saklayabilirsiniz. Dondurulmuş domatesler çorba, sos veya yemeklerde kullanmak için idealdir.

Konserve Yapma:

Domatesleri konserve yaparak saklamak da bir seçenektir. Bunun için domatesleri soyup doğrayın, kaynar suyla doldurulmuş cam kavanozlara koyun ve ardından suya daldırarak kaynatın.

Kurutma:

Domatesleri kurutarak saklamak da mümkündür. Dilimlenmiş domatesleri güneşte veya fırında kurutarak kışın kullanabilirsiniz. Domatesleri bu yöntemlerle sakladığınızda, tazeliklerini daha uzun süre koruyabilirsiniz. Ancak her yöntemin kendi avantajları ve dezavantajları vardır, bu nedenle sizin için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Taze domatesi kış ayları için ilk gün ki tazeliğinde saklayabilirsiniz. Bu domatesi salataya bile kullanabilirsiniz kışlık tarif dakikalar içinde yapılan ve insanı uğraştırmayan, yormayan bir kışlık tarif. Bu domatesleri kullanırken şişenin kapağını açtıktan sonra en fazla 3 gün içinde bitirmelisiniz. Salataya kullanacaksınız bu şekilde kullanabilir, yemek için kullanacaksınız makineden geçirerek domatesleri ezerek kullanabilirsiniz. Çok seveceğiniz, çok işinize yarayacak bu muhteşem tarifin bütün püf noktalarını youtube kanalının hazırladığı videoda izleyerek öğrenebilirsiniz. Herkese afiyet olsun.

Bu Domatesi Salataya Bile Kullanabilirsiniz Kışlık Tarif 2

Kışlık Tarif Malzemeler

  • 2.5 kg domates
  • 2 tane kavanoz

Domates Tarif Yapılışı

Kaynak Youtube: Şenel Özkurt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu