Hamur İşi Tarifleri

Sırrı Çift Pişmesinde Olan Yumuşacık Son Moda Lavaş Tarifi

Harika yöntemli bir lavaş tarifi yapılışı sizlerle. Tek tek uğraşmak yerine çiftli olarak lavaş pişirme tekniği ile hazırlanan bu hamur işi tarifi herkesin işine yarayacağı kolay tariflerden bir tanesi. Bu kolay tarifi sizler de hemen deneyebilin diye ayrıntılı yapılışını sizlerle paylaşıyoruz. Herkesin yapabileceği kolaylıkta olan bu lavaş tarifi sayesinde istediğiniz zaman börek tarifleri hazırlayabilirsiniz. Eminim sizlerde bu tarifi öğrendikten sonra yufka almayı bırakacaksınız. Yapılışında az malzeme kullanılan sadece bir ölçü hamur ile poşetler dolusu hazırlanan lavaş ekmeğimizi yapması oldukça kolay.
Her zaman olduğu gibi hamurumuzu yoğurarak işleme başlıyoruz. Hamur içindeki sıvı malzemeleri hava soğuk olduğu için ılık ya hatta sıcağa yakın olarak hazırlamayı ihmal etmiyoruz. Bu şekilde hazırlanan hamurumuzu küçük parçalar halinde bölüp küçük yumaklar haline getiriyoruz. Üzerini poşetle kapatıp dinlenmeye bırakıyoruz. Yumaklarımızı tek tek alıp açıyoruz. Açılan bütün yumak parçalarını küçük boylarda hazırlayıp kenara aldıktan sonra işleminizi yapmaya başlıyoruz. Tabağımıza alıyoruz, ocağa koyuyoruz ve ısınmasını bekliyoruz. Yufkalarımızı açıp aralarına birazcık nişastalı un ya da yağ sürdükten sonra 2 yufkayı yapıştırıyoruz. Bütün yufkaları bu şekilde hazırlayıp kenara alıyoruz. En son oklava ile ya da elimizle bu ikili yufkalarımızı açıp tava boyuna getirdikten sonra tavamızın içine alıyoruz. Tava içinde her iki tarafını çevirerek pişirdiğimiz yufkalarımızı artık kenara aldıktan sonra iki yufkanın birbirinden kolayca ayrıldığını ve yumuşacık kıvamı ile dikkatleri çektiğini sizler de görebilirsiniz.
Böyle hazırlanan yufkaları kullanarak hemen börek çörek tarifleri de hazırlayabilirsiniz. Bu haliyle bile kahvaltı sofrasına koyup kahvaltınızı bu lavaş ekmeklerle de yapabilirsiniz. Hazırlanan yufkalarımız biraz soğuduktan sonra tekli parçalar halinde hazırlayıp rulo şeklinde sarıp daha sonra buzdolabı poşetine doldurup buzluğa kaldırıyoruz. Tazeliğini hiç kaybetmeyen canınız istediği zaman isterseniz akşamdan çıkarabileceğiniz isterseniz birkaç saat önceden çıkardıktan sonra donu çözülen yufka lavaşlarımızı istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.
Bu kolay yöntemi deneyecek herkese şimdiden kolay gelsin.

Sırrı Çift Pişmesinde Olan Yumuşacık Lavaş Tarifi 1

Sırrı Çift Pişen Lavaş Tarifi için Malzemeler

  • 9 su bardağı un 1 kg
  • 4,5 su bardağı su 900 ml
  • 2 tatlı kaşığı tuz

Son Trend Lavaş Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube : Antepli Fatoşun Mutfağı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu