Tatlı Tarifleri

Süper Kolay Hazırlanan Şerbetli Gaygana Tatlısı

En kolay yapılan ve ok sevilen şerbetli tatlılardan olan bu tarif, genellikle Ramazan ayında, özellikle iftar sofralarında tercih edilmektedir. Gaygana tatlısı için genellikle hamur işi bir baz alınır. İçine ceviz, fındık ya da badem gibi malzemeler eklenerek tatlandırılır. Daha sonra bu iç dolgu hamurun içine yerleştirilir ve şekil verilir. Şekil verilen hamurlar, kızgın yağda kızartılır. Kızaran hamurlar daha sonra şerbet ile tatlandırılır ve dinlendirilir. Son olarak, şerbetini iyice çeken gaygana tatlısı, üzerine çeşitli süslemeler yapılabilir. Antep fıstığı, Hindistan cevizi, tarçın veya pudra şekeri gibi malzemelerle süslenerek servis yapılabilir. Gaygana tatlısının özel olarak hazırlanması ve farklı bir lezzete sahip olması, onu özel kılmaktadır. Geleneksel Türk tatlıları arasında yer alan bu lezzetli tatlı, özellikle Adana yöresinde çok yapılan bir tatlı tarif.

Şerbetli tatlıların bence şahı olarak bilinen, çocuklarımızda çok yapılan gaygana tatlısının ayrıntılı yapılışı ile sizlerleyiz. Yapılışı tıpkı halka tatlısına benziyor. İnanılmaz kolay yapılıyor. Çayın yanına yada çat kapı gelen misafire dakikalar içinde hazırlayabilirsiniz. Hamura şekil vermek ile uğraşmıyoruz. Hazırlanan hamuru iki küçük kaşık yardımı ile ısınan yağın içine döküyoruz. Kızaran tatlıları soğuk şerbetin içine alıyoruz. Eğer çok tatlı olsun şerbeti fazla çeksin isterseniz, tatlıyı hamurun içinde biraz fazla bekletiyoruz. Hazırlanan tatlıyı servis tabağına almadan ince, fındık parçalarına, Hindistan cevizi, fıstık parçalarına bulayarak hazırlıyoruz. Çıtır çıtır olan ve bayramda yapıp bayram tatlısı olarak ikram etmenizi tavsiye ettiğim bu tatlının ayrıntılı yapılışını, youtube kanalından alıntı video ile sizlerle.

Şerbetli Gaygana Tatlısı Tarifi İçin Malzemeler

  • Yumurta 2 tane
  • Yoğurt 1 dolu bardak
  • 1 tane Vanilya
  • 1 tane Kabartma tozu
  • Bir Fiske tuz
  • Un 1 dolu bardak
  • Toz şeker 2 bardak
  • Su 2 bardak
  • Limon dilimi

Süper Kolay Şerbetli Gaygana Tatlısı Yapılışı

Şipşak İftara Gaygana Tatlısı Tarifi 1

Hamuru hazırlıyoruz. Hazırlanan hamuru kaşık kaşık yağın içine döküyoruz ve pişiriyoruz. İyice kızartıyoruz.

Şipşak İftara Gaygana Tatlısı Tarifi 3

Pişen tatlılar Hindistan cevizine, fıstığa ve ceviz eziğine bulanarak servis tabağına alınıyor.  Çerez gibi yenen ve tadı akıllarda kalan tatlıyı deneyecek herkese şimdiden afiyet olsun.

Kaynak: MASMAVİ3?MUTFAKTA

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu