Hamur İşi Tarifleri

Tencere Kapağı 1 Tane Yufkadan Yapılan İkramlık Börek Tarifi

1 tane hazır yufka ve bir tane tencere kapağı kullanılarak yapılan börek tarifi, görülmeye değer. Ağız sulandıran tariflerden bir tanesi. ikramlık tarifler den bir tanesi olan, bu böreği yaparken size gereken sadece 1 tane yufka olacak. Dilediğiniz iç malzemeyi kullanarak hazırlayabileceğiniz böreği görünce eminim sizlerde yemeğe kıyamayacağınız. Harika görüntüsü ile dikkatleri çeken sofraya geldiği anda bitecek olan tarifimize yapmaya, ilk olarak iç malzememizi hazırlayarak başlıyoruz.
İç malzemesini kıymalı patatesli ya da peynirli olarak tercih edebilirsiniz. Yufkayı tezgaha serdikten sonra ortadan ikiye katlıyoruz. Yufkanın bir ucundan başlayarak düzenli şekilde yufkadan yuvarlak parçaları, tencere kapağımızı kullanarak kesiyoruz. Kapağımızın uç kısmının sivri olması önemli. Mümkünse en küçük saklama tencerelerinin kapağından olması iyi olacak. Bu şekilde yufkanın her tarafından küçük yuvarlak parçalarız kesiyoruz. Kalan yufkaları mızı ise elimize aldıktan sonra İnce İnce kıyıyoruz. Bu kek kalıp içine bu yuvarlak yufkalarımızı koyduktan sonra içine bol bol iç malzememizden ekliyoruz.
Üst kısmına ise ince ince doğradığımız yok yufka parçalarımızı dizerek böreğimizi kapatıyoruz. Bir yumurta, süt ve yağ karışımından hazırlanan sosumuzu, iyice çırparak hazırlıyoruz. Bu şekilde hazırlanan sosumuzdan kaşık yardımı ile böreklerimizin üst kısmına döktükten sonra, artık böreklerimizi pişmesi için fırına verebiliriz. Tek porsiyonluk olarak hazırlandığı için, sahur sofralarında herkese tek tek ikram edebilirsiniz. İkramlık böreği iftar sofraları için yada yemek saatleri için mutlaka yapabilirsiniz. Lezzeti ile görüntüsü ile dikkatleri çeken böreği, deneyeceklere Afiyet olsun.
GÖRMELİSİNİZ: Bağışıklık Kazanmak İçin Ramazana Yakışacak Pırasa Tarifi

Tencere Kapağı 1 Tane Yufkadan Yapılan İkramlık Börek Tarifi 2

Tencere Kapağı İle Börek Tarifi Malzemeler

  • Bira sıvı yağ
  • 1 adet soğan
  • 2 kaşık salça
  • Kıyma 200 gr
  • 1 adet yufka
  • 1 adet yumurta
  • Yarım bardak süt

Tencere Kapağı 1 Tane Yufkadan Börek Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: Asena’nın Mutfağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu