Örgü Modelleri

Tığ İşi Şal Modelleri Ve Yapılışı

Yeni ve birbirinden değişik modellere ulaşmak mümkün bu aralar. Bu modelin adı kirpik modeliymiş ben çok beğendim. Gelin şalları için ideal bir model bence hele simli ip ile yapılırsa. Gelinlik üstüne kar beyaz bir renkte yada ebruli modeli ne iple örerseniz ona çok yakışıyor.

Kirpik Modelinden Şal Yapılışı

Simli ip ile yapılınca gelinlere çok yakışan bu harika bu örneği etol yada lizöz olarak ta örebilirsiniz. Bazı yerlerde kirpik modeli, bazı yerlerde ise Türkan Şoray’ın kirpiği olarak bilinen kirpik modelinin pek çok değişik şekilleri var. Bu sizlerle yapılışını paylaştığım bu model gibi Nurgün Tezcan deryanın dünyasında yaptığı begonvil şal modeli gibi farklı bir model . harika bu modeli yani Türkan Şoray ın kirpiği modelini. Her hafta birbirinden değişik modeller ile özellikle çocuk örgüleri ve şal modelleri ile beğeni toplayan Nurgün hanım da bu Türkan Şoray’ın kirpiği modelinden yaptığı tığ işi modeli gerçekten çok şık. Özellikle simli yün iple yapıldığı zaman en iddialı modellerden.

Cetvel Şal Modeli Yapılışı

Kredi kartı ile şal gerçekten çok değişik bir fikir. Ben bu şala bayıldım, gelinlerde son senelerde en çok gördüğüm şal bu şal. Bu şal modelinin yapılışını sizlerle paylaşmak istedim. Kredi kartı şalı, kredi kartı şalı yapılışı. Cetvel ile de yapılabilen bu değişik şal modeli genç kızlarında olgun bayanlarında rahatlıkla kullanabilecekleri şıklıkta. Cetvel yada kredi kartı kullanılarak yapılan örgüler arasına cetvel kullanılarak yapılan şapka modeli gerçekten beğenilmeyecek gibi değil.

Mantık olarak pıtırcık kredi kartı şalına çok benzeyen bu değişik ve şık şal modeli gelin şalı olarak gerçekten çok ideal bir model. Şal modelleri içinde bu cetvel şal modeli gibi dikdörtgen olan şal modelleri bence en kullanışlı şal modeli. Omuz şalı olarak kullanımı rahat olan bu şal modeli hem şık hemde rahat kullanımından dolayı çok tercih edilen bir şal modeli olmakta. Birbirinden değişik çeyizlik yada gelin şallarının bir çok modelini anlatımlı olarak sitemizde bulabilirsiniz. Çoğu şal modelini yapılışlı olarak sizler le paylaşıyorum ki hem anlaşılır olsun ve yaparken zorlanmayın. Ebruli ip ile yapılan arada top modeli olan yani halk dilinde pıtırcık olarak bilinen model ile hazırlanmış bu şal modeli çok şık.

Yün ipten tığ İşi şal yapılışı:

İpi çok ince kullanmalısınız. İncecik tığ ile ünlü ip markalarının iplerinden olan yün ip ile resimlerde de gösterildiği gibi yan uç kısmından başlanarak yapılan bu şal modelinde ebruli ip gerçekten çok yakışmış. Açıklamalı el işi modellerine en güzel örnek olan bu modelin resimlerine tıklayıp büyüterek yakından inceleyebilirsiniz.

Kalem Şalı Modeli Yapılışı

Oldukça kolay tam bir yaz şalı modeli. Görünüşte iğne oyasına benzeyen bu şalı tığ ile yapıyoruz. İnternetten bulduğum resim ile yapılışı anlatılan bu şal modelini beğenmemek mümkün değil. Derya Baykal’ın programı deryanın dünyasında yapılan Zeynep Tufanın yaptığı şallardan olan bu şalın adı kalem şalı. Değişik şekillerde de yapılan bu şalı, İster kalem kullanarak isterseniz de kalem kullanmayarak yapabilirsiniz. Zincirlerden oluşan bu şalımızın yapılışında ilk olarak 10 zincir, son ilmek kaleme takılır. Alttaki zincirden 1 çıkartıp kaleme takılır, Böylece 5 ilmek

Oklava Şal Yapılışı:

Oklava ile yapılan oklava örnekli şalın yapılışını resimli anlatım ile sizlerle paylaşmak istedim.Çeyizlerde çok beğenilecek bir oklava şal örneği. Gelin şalı olarakta yapılan bu değişik ve kolay oklava modelinden lizöz yada etol de yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu