Ütü temizliği nasıl yapılır?

Ütü temizliği nasıl yapılır?
A+
A-

Ütü nasıl temizlenir? sorusu hanımların en çok sorduğu sorulardan. Ne marka olursa olsun suların çok kireçli olmasından dolayı ne yapsanız da ütünüz de kireçlenmeyi engelleyemezsiniz. Ütü taban kirlenmesinde yanlış kumaş için yanlış ısı ayarı kullanarak bu sorunu büyük ölçü de ortadan kaldırabilirsiniz. Benimde evde kullandığım denenmiş Basit yöntemler ile ütünüzün tabanı yeni alınmış gibi oluyor. Bu işlemleri yaptıktan sonra ütü yapmadan önce bir kumaş üzerinde deneme yapmadan ütü yapmayın. Ütü altı nasıl temizlenir ve ütü kireci nasıl çözülür bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğim.

İçindekiler

Ütü Altı Nasıl Temizlenir?

İki ayrı ütü temizleme yöntemini sizle ile paylaşıyorum. Hangisini yaparsanız yapın ilk şart ütü altının ıslak olması. Islak olmazsa temiz olmuyor. Her ikisi de ütü temizliğinde kesin çözüm. En çok kullanılan ve eski model ütülerde en çok işe yarayan yöntem limon ve sirke kullanmak.

  • Limon ve sirkeyi eşit miktarda beze döküp, ıslak ütü bu bez üzerinde ütü yapılır. Hatta ütüye bastıra da bilir. Çok inatçı lekelerde bastırmak mutlaka gerekiyor. 5-7  dakika kadar işlem yapılıp temiz ütü ile taban kurulanır.
  • Çok bilinmeyen bal mumu ütü temizleme yöntemi ile de, sert bez üzerine bal mumu dökülüp, ısınmış ütü 5-7 dak kadar bu bez ütüler gibi ütü gezdirilerek yapılıyor.

Ütü Kireci Nasıl temizlenir?

En çok bilinen ve benimde evde yaptığım limon tuzu kullanarak ütünün kirecini temizlenin ayrıntılarını sizlere anlatacağım. Bir kap içine limon tuzu ve su eklenir, limon tuzu biraz fazla olsun. Bu karışım kaynatılır ve ütü su hazne yerine doldurulur. Ütü fişe takılır ve 5 dak kadar ütünün buhar düğmesine basılarak buhar yapılır ve bu buhar ile kirecin çözüldüğünü ve atıldığını göreceksiniz. Ütü soğuyunca içinde kalan su boşaltılıp yeni temiz su doldurulur çalkalanır içi temizlenir.

 

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.