Hamur İşi Tarifleri

1 Yufka 1 Yumurtadan En Bereketli Kahvaltılık Katmer Tarifi

Elinizde bir tane yumurta ve 1 tane yufka varsa bu katmer tarifini sizler de mutlaka denemelisiniz. Bilinen tariflerden oldukça farklı olan, görüntüsü ile ve sunumu ile dikkatleri çeken muhteşem katmer tarifini her şeyi beğenileri toplayacak türden. Yapılışında tava yada fırın kullanılmayan ocakta kızartılarak hazırlanan bu katmeri ben çok sevdim. Sadece kahvaltı sofraları için değil ikramlık sofraların hepsinde severek yapacağınız bir hamur işi tarifi. Ramazan Ayı’na sayılı günler kalırken sahur sofralarından akşam ana yemek yanına bile bu doyurucu hamur işi tarifini  hazırlayabilirsiniz.
Tarifinin yapılışı oldukça kolay. Yapılışında hamur açma derdi olmadan sadece 1 tane hazır yufka kullanarak tabak dolusu katmeri hazırlayabilirsiniz. Tarifimizi yapmaya bir kabın içine yumurtalarımızı alarak sosumuzu hazırlıyoruz. Hazırlanan yani çırpılan yumurtalarımızı açtığımızı yufkanın içine fırça yardımıyla sürüyoruz. Yufkamızın her tarafına bu yumurtadan sürdükten sonra yufkayı bir ucundan başlayarak küçük şerit halinde katlıyoruz. Bu şekilde yufkamızın hepsini katladıktan sonra ortadan ikiye kesiyoruz. Ortadan ikiye kesilen yufkalarımızı iki parmak genişliğinde parçalar halinde kestikten sonra bu kesilen hamur parçalarını bir tabağın içine alıyoruz. Tabağın içine yağımızı koyduktan sonra yağın ısınmasını bekliyoruz. Yağ ısındıktan sonra içine bu kesilen hamur parçalarımızı koyup pişirmeye başlıyoruz. Her iki tarafında çevirerek pişirdiğimiz katmerlerimize iyice kızarıp çıtır çıtır olduktan sonra servis tabağına alabiliriz. Yağ çekmeyen tariflerden bir tanesi ama üzerinde hiç yağın kalmasını istemiyorsanız servis tabağının taban kısmına bir tane peçete serebilirsiniz.
İstediğiniz her zaman hazırlayıp çayın yanına ikram edebileceğiniz, yanında peynir, zeytin, domates, salatalık ile tam bir lezzet bombası olan bu hamur işi tarifini deneyecekler Afiyet olsun.

1 Yufka 1 Yumurtadan En Bereketli Kahvaltılık Katmer Tarifi 1

En Bereketli Kahvaltılık Katmer Tarifi için Malzemeler

  • hazır yufka – 1 adet
  • yumurta – 1 adet
  • tuz – 1 çay kaşığı
  • Kızartmak için sıvı yağ

En Bereketli Kahvaltılık Katmer Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube : Binnur’un Mutfağı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu