Akşamdan Hazırla Sahursa Saniyede Biten İnanılmaz Börek Tarifi

Akşamdan Hazırla Sahursa Saniyede Biten İnanılmaz Börek Tarifi
A+
A-

Akşamdan yapılan hamuru ile gece sahur sofraları için kalkıp hemen kısacık zamanda hazırlayabileceğiniz muhteşem bir börek tarifinin ayrıntılı yapılışı ile karşınızdayız. Tel tel ayrılan kıvamı ile dikkatleri çeken bu böreğinin yapılış tekniğinden kısa zamanda pişmezse gerçekten olay olacak. Fırına vermeden önce üst kısmına yapılan çatal ile şekil verme tekniğini ise bu şekilde hazırlayacağınız değişik börek tariflerinde de kullanabilirsiniz.
Böreği yapmaya hamurumuzu hazırlayarak başlıyoruz. Hazırlanan hamurumuzu iyice yoğurduktan sonra parçalar halinde bölüp dinlenmeye bırakıyoruz. Sonrasındaysa yufkalarımızı açmaya başlıyoruz. Açılan yufkalarımızı çok ince olmayacak şekilde hazırladıktan sonra içine yağımızı döküp iyice yayıyoruz. Diğer yufkalarımızı da açıp üst üste koyuyoruz. Ortalama 4 tane yufka olana kadar bu işlemi tekrarlıyoruz. Yufkanın orta kısmına iç malzememizden bolca ekledikten sonra böreğimizi yapmak için kenar kısımlarını yufkanın içe doğru katlıyoruz. Katlanan her yufkayı yağlamayı unutmuyoruz. Katlaya katlaya uzun şerit haline getirdiğimiz yufkayı sonrasında ise rulo şeklinde sardıktan sonra biraz dinlenmeye bırakıyoruz. Yağlı kağıt serili fırın tepsisinin içine aldığımız hamurumuzu elimizle iyice ya yayıyoruz. Tepsi boyunca açılan böreğimizin üst kısmına çırptığımız yumurtamızı döküp bol bol her tarafına sürüyoruz. Üst kısmına çatal şekil verdikten sonra bu tadına doyulmaz böreği pişmesi için fırına artık verebiliriz.
Yapılış tekniğinden tel tel oluşuna kadar her şey ile dikkatleri çeken, çok iyi yufka açma bilgisi olmayanların bile sayısız katlı olarak hazırlayabileceği bu börek tarifini deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Akşamdan Hazırla Sahursa Saniyede Biten İnanılmaz Börek Tarifi 2

Akşamdan Hazırla Sahura Saniyede Biten Börek için Malzemeler

  • yoğurt – 1 çay bardağı
  • süt – 1 çay bardağı
  • 1 paket kabartma tozu
  • tuz – 1 tatlı kaşığı
  • un – 3 su bardağı (kontrollü)

Yağlamak için

  • 100 gram eritilmiş tereyağı
  • Yarım çay bardağı sıvı yağ

Üzeri için

  • 1 adet yumurta

Akşamdan Hazırlanan İnanılmaz Börek Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: Esrayla Mutfakta

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.