Anne Sütünü Artırmanın Yolları Nelerdir? Anne Sütü Nasıl Artar?

Anne Sütünü Artırmanın Yolları Nelerdir? Anne Sütü Nasıl Artar?
A+
A-

Bebekler doğduklarından itibaren ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Günümüz tıp otoritelerinin tamamı bu konuda hemfikir. Peki ama anne sütü yetersizse ne yapabiliriz? Anne sütünü arttırmanın yolları varmı? Sizler için bu konuda en çok verilen tavsiyeleri bir araya getirmeye çalıştık. Umarız yardımı olur.

Anne Sütü Nasıl Artar?

1- Anne sütünün artması için öncelikle annenin sağlıklı, huzurlu ve mutlu olması gerekir. Rahat etmesi gerekir.

2- Günlük sıvı tüketimine özen göstermeli ve özellikle fazlasıyla rezene çayı tüketmesi gerekmektedir. Yapılan bazı araştırmalar gösteriyor ki tüketilmesi tavsiye edilen rezene çayının anne sütünde orantılı miktarda artışı tespit edilmiştir. Hemen kısaca rezene çayı nasıl yapılır ona değinelim;

Anne Sütünü Artıcı Rezene Çayı Nasıl Yapılır?

Rezene; Fosfor, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve bol miktarda A ve C vitaminlerinden zengindir. 1 su bardağı suyu cezvede kaynatıp, içerisine 2 çay kaşığı rezene otu ilave ederek 10 dakika demlendirilir. Süzgeç ile fincana süzerek içebilirsiniz. İsterseniz 1 çay kaşığı bal ilave ederek tatlandırabilirsiniz.  Emziren anneler günde 4-5 fincan rezene içerek sütünü arttırabilir ve bebeğin gaz problemlerinin de giderilmesini sağlar.

3- Ayrıca protein ağırlıklı beslenme anne sütünün hem miktarı hemde kalitesini artırır.

4- Bir başka konu ise bebeklere anne sütünün emzirme yoluyla verilmesidir. Bebeklerin anneden emdiği her süt göğüste uyarıcı sinyaller göndererek sütün miktarı ile sinirlerde etki yapmaktadır. Buda vücudun proteinleri anne sütüne çevrilmesine katkıda bulunur. Göğüsler ne kadar boşalırsa anne sütü de o kadar artar.

Bu konuda verilebilecek onlarca tavsiye olmasına rağmen biz en çok tavsiye edilen konulardan bahsetmek istedik. Sağlıcakla kalın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.