Kışlık Tarifler

Ateşle Kavanozu Kapatılan Kışlık Yaprak Tarifi

Kışlık yaprak saklama işlemi için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz:

1. Taze ve sağlıklı yapraklar seçin.
2. Yıkayın ve kurutun.
3. Yaprakların saplarını kesin ve yaprakları ince ince doğrayın.
4. Hazırladığınız yaprakları bir torba veya kavanozun içine yerleştirin.
5. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve serin bir yerde saklayın.

Bu yöntemle sakladığınız yapraklar, kuru ve serin bir yerde 6 ay kadar taze kalabilir. Ancak, yaprakların saklandığı kapak hava almayacak şekilde kapandığından emin olunuz. Kışlık yaprak saklama yöntemleri şunlardır:

1. Kurutma: Yaprakları tek tek kurutarak saklayabilirsiniz. Bunun için ince bir tabaka halinde yayılıp güneş ışığına maruz bırakın. Kuruduktan sonra poşet veya başka bir kapta saklayın.

2. Dondurma: Yaprakları poşetleyip dondurucuda saklayabilirsiniz. Ancak bu yöntemde yaprakların yapısı değişebilir ve tadında kayıp yaşanabilir.

3. Konserve: Yaprakları kaynar suya batırıp konserve yapabilirisiniz. Bunun için temiz bir cam kavanoza yerleştirdikten sonra üzerine kaynar tuzlu su ilave edin ve ağzını sıkıca kapatın.

4. Tuzlama: Yaprakları tuzlama yöntemiyle saklamak da mümkündür. Yaprakları tuzlu suya gömüp bir süre beklettikten sonra süzdürün ve kavanoza yerleştirin. Ardından üzerine tuz ve sirke ilave edin.

5. Yağda saklama: Yaprakları zeytinyağına batırarak saklayabilirsiniz. Böylece lezzetli bir kışlık yiyecek hazırlamış olursunuz.

Yakarak sabitlenen kışlık salamura yaprak yapılışını bu teknikle, sizler de hazırlayabilirsiniz. Gördüğümü anda şok olduğum, denenmesi gereken tarifimizi, ayrıntı olarak sizlerle paylaşmak istedim. Kısacık zamanında yapılan ve hazırlanan yapılışında ne yaprakları pişirme derdi olan, nede saatlerce tuzda bekletme sorunu yaşanan, bu kışlık salamura yaprağı bu tekniği kullanılarak hazırlayabilirsiniz. Tarifimiz için ilk olarak yeterince yapraklarımızı alıp sırasıyla diziyoruz. İyice yıkadığımız ve kuruttuğumuz kavanozlarımızın içine yapraklarımızı elimizde kıvırarak dikey bir şekilde dizmeye başlıyoruz. Yaprakları çok sıkı olacak şekilde dizme dikkat ediyoruz.
Yaprakların hepsini bu şekilde kavanozun içinde doldurduktan sonra, artık yapraklarımızı kapama işlemine geçebiliriz. İsterseniz üst kısmına hepimiz tuz serpebilirsiniz. Ama ben tavsiye etmiyorum, sade daha lezzetli oluyor. Yapraklarımızı kapanmadan önce kapağımızda hazır bekletiyoruz. İyice kullanmayı da unutmuyoruz kavanozun üst kısmına küçük bir peçete parçasını yakıp, kavanozun içine bırakıyoruz. Hemen peçete yanarken sıkıca kapağını kapatıyoruz. Bu şekilde kapatılan kapakların çok iyi vakumlanması ve yaprakların altın sarısı rengini alması sağlanmış oluyor. Hepsini bu şekilde kapattıktan sonra artık kapakları kenara alabilirsiniz. Böyle kapatılan kapat kapakların açık kalma derdi ya da bozulma derdi de olmuyor hem kolay yapılan hem de tam sonuç veren salamura yaprak tarifini deneyeceklere kolay gelsin.
GÖRMELİSİNİZ: 2 Yıl Bozulmayan Salamura Yaprak Basmanın Sırrı

Şok Şok Yakarak Saklanan Kavanozda Yaprak Tarifi 4

Ateşle Kavanozu Kapatılan Salamura Yaprak Tarifi Malzemeler

  • Yeterince üzüm yaprağı
  • Cam kavanoz
  • Peçete parçası

Kışlık Salamura Yaprak Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: EV YEMEKLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu