Hamur İşi Tarifleri

Börek Niyetine Tek Tek Uğraşmadan Çörek Tarifi

Börek niyetine hazırlanan, börek ile karıştırılan çörek tarifini hiç uğraşmadan kısacık zamanda, bu yapılış tekniğini kullanarak, sizler de hazırlayabilirsiniz. Öyle güzel oluyor ki, eminim her fırsatta yapmak isteyeceğiniz hamur işi tarifleri arasına girecek bir tarif. Diğer tariflerden farklı olarak sayısız katları ile, tek tek uğraşmadan hazırlanan, kendinden lezzetlinin böreği yapmak için hamurumuzu hazırlayarak işimize başlıyoruz.
Hazırlanan hamurumuzu açtıktan sonra, iç kısmına erittiğimiz yağdan fırça yardımı ile döküp, her tarafına iyice fırça ile sürüyoruz. Yufkanın iki kenar kısmını ortaya gelecek şekilde katlıyoruz. Ortada birleştirdiğimiz yufkalarımızın üstünü yine iyice yağlamayı unutmuyoruz. Kenar kısımlarında içe doğru katladığımız yufkamızı, kare şeklini verdikten sonra, sonrasında ise yine ortadan ikiye katlayarak son şeklini veriyoruz. Yani yufkayı katlaya bildiğimiz kadar katlıyoruz ve her katlandığımız katın üzerine de fırça yardımı ile yağ sürmeyi unutmuyoruz. Bu şekilde son şekil olan yufkamızı oklava yada merdane yardımı ile yada elimizi kullanarak açabildiğimiz incelikte açıyoruz. Açılan yufkanın orta kısmına bol içme ekledikten sonra, yağlı kağıt serili fırın tepsisine alıp, tepsi boyunca açtıktan sonra, köy çöreğimiz fırına vermeye hazır hale geliyor.
Üstüne bir tane yumurtayı kırdıktan sonra fırça yardımı ile her yerine yumurtayı sürüyoruz. En son üst kısmına susam yada çörek otu gibi malzemelerden serpip, bu harika hamur işi tarifini pişmesi için fırına veriyoruz. O kadar kısa zamanda yapılan bir tarif ki, görenlerin çok beğendiği, herkesin favori tarifi olduğu için çok yapılan muhteşem bir çörek tarifini, hafta sonu kahvaltı sofraları için bile yapabilirsiniz. 5 çayının aranan ve sevilen tariflerinden bir tanesi oldu bile bu eşsiz lezzeti deneyecek herkese Şimdiden afiyet olsun.
GÖRMELİSİNİZ: Dondurucuya Özel Her Çeşit Kurtarıcı Tarifler

Börek Niyetine Tek Tek Uğraşmadan Çörek Tarifi 2

Börek Niyetine Çörek Tarifi Malzemeler

  • Süt 1,5 su bardağı
  • Yarım çay bardağı yoğurt
  • 1 tatlı kaşığı kabartma tozu
  • Yeterince un
  • 100 gr margarin
  • 1 cay bardağı sıvıyağ
  • 250 gr peynir

Kaynak: Lezzeti Rüya

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu