Hamur İşi Tarifleri

Çocuk Oyuncağı Yapılış Tekniği İle Mayalı Lavaş Tarifi

Çok pratik yapılışı olan, hemde çok lezzetli olan bir hamur işi tarifi. Mayalı olarak yapılan lavaşı her fırsatta yapmak isteyeceğiniz tariflerden olacak diye düşünüyorum. Lavaş ekmeği, ince ve yuvarlak bir şekilde yapılan, özellikle dürüm ve lahmacun gibi yiyeceklerin içine sarılarak tüketilen bir ekmek çeşididir. Balon lavaş, genellikle un, su, tuz ve maya gibi basit malzemelerle yapılır. Önceden ısıtılmış sac üzerinde pişirilir ve lavaşın üzerinde yuvarlak yuvarlak kabarcıklar oluşur. Bu kabarcıklar, lavaşa balon şekli verdiği için bu isimle anılır.

Taze ve sıcak olarak servis edilen balon lavaş, özellikle dürüm, lahmacun, kebap gibi etli yemeklerin yanında tercih edilir. İnce ve elastik yapısı sayesinde içine konulan malzemeleri sarmakta ve taşımakta kolaylık sağlar. Balon lavaş, Türk mutfağındaki çeşitli sokak yiyeceklerinin temel malzemesidir ve hızlı bir şekilde hazırlanabilir. Ayrıca, evde de kolaylıkla yapılabilir ve birçok farklı şekilde kullanılabilir.

Kahvaltı sofralarına ve ve çay saatlerine inanılmaz lezzetli ve kolay balon lavaş ekmek tarifinin adım adım yapılışı sizlerle. Evinizde harika lavaş ekmekleri yapabilirsiniz. Hamur işini evinizde yapabilirsiniz. Hatta bütün dünyanın virüs ile savaştığı bu günlerde, ekmek almak yerine evinizde kendi ekmeğiniz kendiniz yapabilirsiniz. İsterseniz saç üzerinde isterseniz tava üzerinde yapabilirsiniz. Kahvaltı sofralarına mayalı özel lavaş tarifinin en büyük sırrı hamurunun tam olarak mayalanmasında saklı. Bu hamurdan alınana yumuşak kıvamlı hamur parçalarını oklava ile açıp pişirebilirsiniz. Yumuşacık lavaşları isterseniz dolaba kaldırıp dilediğiniz zaman yapabilirsiniz. Ayrıntılı yapılışını Alev Türken kanalından alıntı videoda izleyerek deneyeceklere şimdiden afiyet olsun.

Kahvaltı Sofralarına Mayalı Özel Lavaş Tarifi 2

Çocuk Oyuncağı Yapılış Teknikli Lavaş Tarifi Malzemeler

  • 1 küçük bardak ılık süt
  • 1 küçük bardak ılık su
  • 1 paket instant maya
  • 1 kaşık şeker
  • 2 kaşık tuz
  • 2 dolu kaşık zeytinyağı
  • 2,5 bardak kadar un
  • Bolca un

Kahvaltıya Çaya Balon Lavaş Ekmek Yapılışı

Kaynak: youtube Alev Türken

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu