Hamur İşi Tarifleri

Çöp Şiş İle Yapılan Bulut Yumuşaklığında Poğaça Tarifi

Bu çörek tarifinin harika şekli ve görüntüsü görenleri hayran bırakıyor. Muhteşem lezzeti ile de dikkatleri çeken çöp şiş ile yapılan çöreği denemeyen bence çok büyük bir lezzeti kaçırmış olur. Hamura şekil verme tekniği ile çok konuşulacak, piştikten sonraki son haliyle beğenileri toplayan hamur işini, herkes kolayca denesin diye sizlerleyiz. Herkesin yapabileceği kolaylıkta olduğu için, ilk kez mutfağa girenlerin bile severek yapacağı hamur işi tariflerinden olacak diye düşünüyorum.
Tarifimizi yapmaya hamur malzemelerimizi geniş bir kabın içine alıp yoğurarak hazırlıyoruz. Yoğurulan hamurumuzu dinlenmeye bırakıyoruz. Dinlenen hamuru tezgahın üzerine aldıktan sonra, küçük uyumaklar halinde bölüp bu yumakların üzerine poşetle kapatarak dinlenmeye bırakıyoruz. İyice dinlenen yumurtalarımızı merdane yardımıyla küçük küçük açıyoruz. Açılan yufkalarımızı 3 tanesini bir araya getiriyoruz. Aralarına yağ sürerek ve mavi haşhaş dökerek bir araya gelen yufkaları, üst üste koyduktan sonra, orta kısmına bir tane kesik atıyoruz. Yufkanın bir ucunu tutup o kesikten çıkarıyoruz. Sonrasında ise yufkanın diğer ucunu içe doğru katlayıp, orta kısmına ise çöp şiş ile bastırarak hamurumuzda son şeklini veriyoruz. Bütün hamurların hepsini bu şekilde hazırlıyoruz. Aynı hamura şekil verme tekniğini kullanarak değişik kurabiye tarifleri de hazırlayabilirsiniz.
Fırın tepsisinin içine alınan çörekleri fırına vermeden önce, üst kısmını poşetlerin kapatıp son bir dinlemeye daha bırakıyoruz. İyice dinlenen çöreklerin üst kısmına yumurta sarısı sürdükten sonra, pişmesi için fırına veriyoruz. Fırına girdiği anda daha çok kabaran daha çok lezzetlenen ve her şey ile dikkatleri çeken bu hamur işini, gören herkes bence hemen denemek isteyecek. Hafta sonu kahvaltı sofralarından çay saatlerine, hatta hatta ikramlık sofralara kadar, her saatin beğenilen tarifi olacak diye düşünüyorum. Deneyeceklere Afiyet olsun.
GÖRMELİSİNİZ: Ekmek Bayatlasada Yapsam Dedirten İnanılmaz Çörek Tarifi

Çöp Şiş İle Yapılan Bulut Yumuşaklığında Poğaça Tarifi 1

Çöp Şiş İle Yapılan Poğaça Tarifi Malzemeler

  • 1 bardak ılık süt
  • Un 600 gr
  • Sıvı yağ 30 ml
  • Toz şeker 120 gr
  • 1 tane toz maya
  • Yumurta 2 tane
  • Biraz tuz

Çöreğin İçine:

  • Biraz yağ
  • Toz şeker

Bulut Yumuşaklığında Poğaça Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: Mazzali Oshxona

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu