Kapat

Gavat ne demek?

Gavat Ne Demek Kavas Nedir

Ülkemizde son günlerde  gündem ‘gavat’ kelimesi… Vali Coş’un söylediği kelimenin anlamını merak eden vatandaşlar arama motoru google’da arama rekoru kırdı. Kelimenin anlamını öğrenmek isteyenler arama sonuçlarını patlattı.
İşte Google da bugün saat 13:00 itibariyle“gavat” kelimesinin arama sonuçları:
“Gavat ne demek” 206.000
“Gavat” 600.000
“Vali” “Coş” ve “Gavat” kelimelerini yan yana yazıldığında 2 milyon 170 bin
“Gavat tepkisi” 206.000
“Gavat sözlük anlamı” 14.000
“Gavat sözlük” 141.000
“Getirin şu gavatı” 465.000

KAVAS DA ARADILAR

Gündemi sarsan kelimenin yanı sıra, Vali Hüseyin Avni Coş’un sonradan yaptığı açıklamadaki, “Ben gavat demedim, kavas dedim” sözleri de merak edildi. “Kavas”kelimesini 1 milyon 660 bin kez, yan yana yazılan “Kavas”, “Vali” ve “Coş” kelimeleri ise 87 bin kez arandı

“Gavat tepkisi” 206.000
“Gavat sözlük anlamı” 14.000
“Gavat sözlük” 141.000
“Getirin şu gavatı” 465.000

Gavat Nedir? Gavatkelimesi TDK sözlüğünde “Kavat” olarak geçiyor. Kavat kelimesinin anlamı da yine argo bir sözcük olan “Pezevenk”. Söz konusu kelimenin anlamı işe ise şöyle veriliyor.

pezevenk -gi (isim, kaba konuşmada, Ermenice)

1. isim – Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden kimse, dümbük, godoş, muhabbet tellalı, kavat, astik, dasnik

2. ünlem – Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden anlamında kullanılan sövgü sözü

Kavas Ne Demek? Kavas Nedir?

Kavas, görevli olan kavaslar, çarşı ve pazarlarda yakaladıkları suçluları mahkemeye götürürlerdi. Şehrin belediyeye ait hizmetlerini gören şehremanetinin maiyetinde zabıta yerine kavaslar görev yapardı. Tanzimattan sonra yardımcı sefirlerin Babıali’yi ziyaret etmeleri sırasında önlerinde kılıçlı ve tabancalı bir kavas yürür, ona kalabalıkta yol açar ve yol gösterirdi. Ayrıca büyük devlet erkanının ok ve yaylarını taşıyan, onların önlerinden giderek yol açanlara da kavas denirdi. Kavasların kendilerine has özel kıyafetleri vardı.
Kavasların başında buluan amirlere kavasbaşı denirdi ve maiyetlerinde yüz kadarkavas bulunurdu. Günümüzde ise; büyük fabrikaların giriş ve çıkışlarını kontrol eden vazifelilere de kavas denmektedir.

Sözlükte “kavas” ne demek?

1. Elçilik ya da konsolosluklarda çalışan, özel giysisi olan koruma memuru.
2. Banka, patrikhane gibi yerlerde koruyucu.
3. Önemli bir orunu ve bu orundaki yöneticiyi koruyan kimse, yasakçı.
Kavas kelimesinin ingilizcesi

Köken: Arapça

Kavas ne demek? (Ticari terimler kategorisi)

(Guard, doorkeper) Arapça “kavvas” 1. Elçilik ve konsolosluklarda çalışan, özel giysili koruma memuru. 2. Banka ve benzeri yerlerdeki koruma görevlisi. 3. Önemli bir makam sahibini koruyan kimse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir