Gavat Ne Demek? Gavat Nedir?

Gavat Ne Demek? Gavat Nedir?
A+
A-

Gavat kelimesi, argo veya küfür olarak kullanılan bir kelime olup, aşağılayıcı bir anlam taşır. Bu kelime, bir erkeğe karşı kullanıldığında o erkeği ahlaki açıdan düşük, namussuz veya ahlaki değerlerden sapmış biri olarak nitelendirir. Genellikle ahlaka uymayan davranışlar sergileyen veya itibarını kaybetmiş kişiler için kullanılır. Sözlük anlamı olarak gavat çeviri olarak ; “kötü ahlaklı kimse” veya “ahlaksız, namussuz erkek” gibi anlamlara gelir. Ancak, bu kelimeyi kullanmak, başkalarını aşağılama veya küçük düşürme amacıyla kullanılan bir küfürdür ve saygılı bir iletişimde yer almamalıdır.

Son zamanlarda “gavat ne demek” ve gavat kelimesinin anlamı çok aranmaya başladı. Vali tarafından kullanması nedeniyle Gavat kelimesinin anlamını merak edenler arama motoru Google’da bu kelimenin anlamını aradı. Gavat kelimesinin anlamını arayanlar arama sonuçlarını ciddi rakamlara ulaştırdı.
İşte Google arama motorunda “gavat” sözcüğünün anlamı ile birlikte aranan diğer kelimeler: gavat ne demek, gavat, gavat sözlük anlamı, gavat nedir, gavat kime denir,

Gavat Kelimesinin Anlamı Nedir?

Gavat ; Türk Dil Kurumu (TDK) sözlüğünde “Kavat” olarak geçmektedir. Kavat kelimesinin sözlük anlamı da yine argo bir sözcük olan “Pezevenk” tir.
İlgili kelimenin anlamı şu şekilde veriliyor : pezevenk -gi (isim, kaba konuşmada, Ermenice)

  1. isim – Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden kimse, dümbük, godoş, muhabbet tellalı, kavat, astik, dasnik
  2. ünlem – Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden anlamında kullanılan sövgü sözü

Kavas kelimesinin anlamı da çok aranıyor

Gündemi meşgul eden bu kelimenin yanı sıra, Valinin daha sonra yaptığı açıklamadaki, Ben gavat demedim, kavas dedim” sözleri sonrasında bu kelime ve anlamı da merak edildi. “Kavas” kelimesini 1 milyon 660 bin kez, yan yana yazılan “Kavas”, “Vali” ve “Coş” kelimeleri ise 87 bin kez arandı.

Kavas Ne Demek? Kavas Nedir?

Kavas, görevli olan kavaslar, çarşı ve pazarlarda yakaladıkları suçluları mahkemeye götürürlerdi. Şehrin belediyeye ait hizmetlerini gören şehremanetinin maiyetinde zabıta yerine kavaslar görev yapardı. Tanzimat’tan sonra yardımcı sefirlerin Babıali’yi ziyaret etmeleri sırasında önlerinde kılıçlı ve tabancalı bir kavas yürür, ona kalabalıkta yol açar ve yol gösterirdi. Ayrıca büyük devlet erkanının ok ve yaylarını taşıyan, onların önlerinden giderek yol açanlara da kavas denirdi. Kavasların kendilerine has özel kıyafetleri vardı.
Kavasların başında bulunan amirlere kavas başı denirdi ve maiyetlerinde yüz kadar kavas bulunurdu. Günümüzde ise; büyük fabrikaların giriş ve çıkışlarını kontrol eden vazifelilere de kavas denmektedir.

Sözlükte “kavas” ne demek?

  1. Elçilik ya da konsolosluklarda çalışan, özel giysisi olan koruma memuru.
  2. Banka, patrikhane gibi yerlerde koruyucu.
  3. Önemli bir orunu ve bu orundaki yöneticiyi koruyan kimse, yasakçı. Köken: Arapça Kavas ne demek? (Ticari terimler kategorisi)

Arapça “kavvas” 1. Elçilik ve konsolosluklarda çalışan, özel giysili koruma memuru. 2. Banka ve benzeri yerlerdeki koruma görevlisi. 3. Önemli bir makam sahibini koruyan kimse.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.