Kapat
  • PAYLAŞ

Gavat ne demek?

Gavat Ne Demek Kavas Nedir

Ülkemizde son zamanlarda ‘gavat’ kelimesi çok arananlar listesinde. Vali Hüseyin Avni Coş’un söylediği kelimenin anlamını merak eden vatandaşlar arama motoru Google’da anlamını aradı. Kelimenin anlamını öğrenmek isteyenler arama sonuçlarını ciddi rakamlara ulaştırdı.
İşte Google arama motorunda “gavat” kelimesi ile birlikte aranan diğer kelimeler:
Gavat ne demek, Gavat, Vali Coş ve Gavat, Gavat sözlük anlamı, Gavat sözlük, Getirin şu gavatı

Bu yazıda neler var?

Gavat Ne Demek?

Gavat Nedir? Gavat kelimesi Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Kavat” olarak geçmektedir. Kavat kelimesinin sözlük anlamı da yine argo bir sözcük olan “Pezevenk”.
Söz konusu kelimenin anlamı işe ise şöyle veriliyor.
pezevenk -gi (isim, kaba konuşmada, Ermenice)
1. isim – Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden kimse, dümbük, godoş, muhabbet tellalı, kavat, astik, dasnik
2. ünlem – Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden anlamında kullanılan sövgü sözü

Kavas kelimesi de arandı

Gündemi meşgul eden bu kelimenin yanı sıra, Vali Hüseyin Avni Coş’un sonradan yaptığı açıklamadaki, Ben gavat demedim, kavas dedim” sözleri sonrasında bu kelime ve anlamı da merak edildi. “Kavas” kelimesini 1 milyon 660 bin kez, yan yana yazılan “Kavas”, “Vali” ve “Coş” kelimeleri ise 87 bin kez arandı.

Kavas Ne Demek? Kavas Nedir?

Kavas, görevli olan kavaslar, çarşı ve pazarlarda yakaladıkları suçluları mahkemeye götürürlerdi. Şehrin belediyeye ait hizmetlerini gören şehremanetinin maiyetinde zabıta yerine kavaslar görev yapardı. Tanzimattan sonra yardımcı sefirlerin Babıali’yi ziyaret etmeleri sırasında önlerinde kılıçlı ve tabancalı bir kavas yürür, ona kalabalıkta yol açar ve yol gösterirdi. Ayrıca büyük devlet erkanının ok ve yaylarını taşıyan, onların önlerinden giderek yol açanlara da kavas denirdi. Kavasların kendilerine has özel kıyafetleri vardı.
Kavasların başında bulunan amirlere kavasbaşı denirdi ve maiyetlerinde yüz kadar kavas bulunurdu. Günümüzde ise; büyük fabrikaların giriş ve çıkışlarını kontrol eden vazifelilere de kavas denmektedir.

Sözlükte “kavas” ne demek?

1. Elçilik ya da konsolosluklarda çalışan, özel giysisi olan koruma memuru.
2. Banka, patrikhane gibi yerlerde koruyucu.
3. Önemli bir orunu ve bu orundaki yöneticiyi koruyan kimse, yasakçı.

Köken: Arapça

Kavas ne demek? (Ticari terimler kategorisi)
(Guard, doorkeper) Arapça “kavvas” 1. Elçilik ve konsolosluklarda çalışan, özel giysili koruma memuru. 2. Banka ve benzeri yerlerdeki koruma görevlisi. 3. Önemli bir makam sahibini koruyan kimse.

Gavat ne demektir?

Gavat kelimesi TDK sözlüğünde “Kavat” olarak geçiyor ve anlamı da yine argo bir sözcük olan “Pezevenk”tir.

Kavas ne demektir?

Arapça kökenli “kavvas” 1. Elçilik ve konsolosluklarda çalışan, özel giysili koruma memuru. 2. Banka ve benzeri yerlerdeki koruma görevlisi. 3. Önemli bir makam sahibini koruyan kimse.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir