yelek patik tatlı kahvaltılık
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Yağışlı
9°C
İstanbul
9°C
Yağışlı
Pazartesi Parçalı Bulutlu
9°C
Salı Parçalı Bulutlu
14°C
Çarşamba Çok Bulutlu
14°C
Perşembe Yağışlı
9°C

Gavat ne demek? Gavat Nedir?

Gavat ne demek? Gavat Nedir?
A+
A-

Ülkemizde son dönemde valinin kullanması nedeniyle “gavat” kelimesinin anlamı çok arananlar listesine girdi. Vali Hüseyin Avni Coş’un söylediği kelimenin anlamını merak edenler arama motoru Google’da bu kelimenin anlamını aradı. Gavat kelimesinin anlamını öğrenmek isteyenler arama sonuçlarını ciddi rakamlara ulaştırdı.
İşte Google arama motorunda “gavat” sözcüğünün anlamı ile birlikte aranan diğer kelimeler:
gavat ne demek, gavat, gavat sözlük anlamı, gavat nedir

Gavat Nedir?

Gavat ; Türk Dil Kurumu sözlüğünde “Kavat” olarak geçmektedir. Kavat kelimesinin sözlük anlamı da yine argo bir sözcük olan “Pezevenk” tir.
İlgili kelimenin anlamı şu şekilde veriliyor : pezevenk -gi (isim, kaba konuşmada, Ermenice)
1. isim – Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden kimse, dümbük, godoş, muhabbet tellalı, kavat, astik, dasnik
2. ünlem – Gizli ve yasal olmayan cinsel ilişki öncesinde aracılık eden anlamında kullanılan sövgü sözü

Kavas kelimesinin anlamı da çok aranıyor

Gündemi meşgul eden bu kelimenin yanı sıra, Vali Hüseyin Avni Coş’un daha sonra yaptığı açıklamadaki, Ben gavat demedim, kavas dedim” sözleri sonrasında bu kelime ve anlamı da merak edildi. “Kavas” kelimesini 1 milyon 660 bin kez, yan yana yazılan “Kavas”, “Vali” ve “Coş” kelimeleri ise 87 bin kez arandı.

Kavas Ne Demek? Kavas Nedir?

Kavas, görevli olan kavaslar, çarşı ve pazarlarda yakaladıkları suçluları mahkemeye götürürlerdi. Şehrin belediyeye ait hizmetlerini gören şehremanetinin maiyetinde zabıta yerine kavaslar görev yapardı. Tanzimat’tan sonra yardımcı sefirlerin Babıali’yi ziyaret etmeleri sırasında önlerinde kılıçlı ve tabancalı bir kavas yürür, ona kalabalıkta yol açar ve yol gösterirdi. Ayrıca büyük devlet erkanının ok ve yaylarını taşıyan, onların önlerinden giderek yol açanlara da kavas denirdi. Kavasların kendilerine has özel kıyafetleri vardı.
Kavasların başında bulunan amirlere kavas başı denirdi ve maiyetlerinde yüz kadar kavas bulunurdu. Günümüzde ise; büyük fabrikaların giriş ve çıkışlarını kontrol eden vazifelilere de kavas denmektedir.

Sözlükte “kavas” ne demek?

1. Elçilik ya da konsolosluklarda çalışan, özel giysisi olan koruma memuru.
2. Banka, patrikhane gibi yerlerde koruyucu.
3. Önemli bir orunu ve bu orundaki yöneticiyi koruyan kimse, yasakçı.

Köken: Arapça

Kavas ne demek? (Ticari terimler kategorisi)
(Guard, doorkeper) Arapça “kavvas” 1. Elçilik ve konsolosluklarda çalışan, özel giysili koruma memuru. 2. Banka ve benzeri yerlerdeki koruma görevlisi. 3. Önemli bir makam sahibini koruyan kimse.

Gavat ne demek?

Gavat kelimesi TDK sözlüğünde “Kavat” olarak geçiyor ve anlamı da yine argo bir sözcük olan “Pezevenk”tir.

Kavas ne demektir?

Arapça kökenli “kavvas” 1. Elçilik ve konsolosluklarda çalışan, özel giysili koruma memuru. 2. Banka ve benzeri yerlerdeki koruma görevlisi. 3. Önemli bir makam sahibini koruyan kimse.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.