Hamilelik

Gebelikte İlaç Ne Kadar Zararlıdır?

Hamilelikte ilaç kullanımı sakıncalımıdır?
Genel olarak herkes hamilelik dönemin de ilaç kullanmanın sakıncalı olduğunu ve hamilelik döneminde ilaç kullanmanın olmayacağını söylerler. Ancak bu teşhis ne kadar doğru ve bir gerçeklik payı var mıdır tartışılan bir durumdur. Gerçekten de hamilelikte ilaç kullanımı sakıncalımıdır? Bunun cevabını iyi bilmeliyiz.
Hamile iken ilaç kullanımı olmaz son derece yanlış olan bir söylemdir. Elbette bazı konular da dikkat etmemiz gereken noktalar vardır. İlaç kullanacakken doktora başvurmak ve doktorun öngördüğü şekilde ilaçlar kullanmak gerekmektedir. Eğer doktora danışılmadan bir ilaç kullanımı olursa bu tehlikeli bir durum oluşturabilir. Bu yüzden ilk olarak doktorumuza başvurmalıyız.

 

Hangi durumlar da hamile iken ilaç kullanabiliriz?
Hamilelik dönemi normal bir zaman değildir. Çok dikkat gerektiren ve her konu da temkinli adımların atılması gereken hassas bir dönemdir. Bu dönem içerisin de hamile kadınlar da idrar yolu enfeksiyonları ve üst solunum yolu sorunları görülmektedir. Bu sorunlara karşı oldukça dikkatli olunmalıdır. Öncelikle aklımızdan hamilelik zamanı ilaç kullanımı olmaz kelimesini aklımızdan çıkarmalıyız. Bu düşünce ile bir hastalık yaşadığımız zaman ilaç kullanmazsak daha kötü sonuçlara götürebilir ve ciddi sıkıntılar yaşayabiliriz. Bu yüzden gerektiği zaman hamilelikte ilaç kullanımı çok doğaldır. Bunun içinde ilk olarak doktorunuz ile iletişime geçmeniz sağlıklı olacaktır.
Hamilelik oldukça hassas bir dönemdir. Bu yüzden her ilaç fayda vermeyebilir. Fayda vereceği düşünülürken vücudumuza zararları olabilir. İlaç kullanımın da doktor tavsiyesi şiddetle dikkate alınmalıdır. Çünkü doktorlar hangi ilaçların vücuda etki etmeyeceği konusun da bilgi sahibidirler. Doktorunuz ile iletişim halinde ilaç aldığınız zaman hem kendiniz hem de bebeğiniz sağlıklı bir süreçten geçecek ve hamilelikte sıkıntılar yaşamayacaksınız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu