Hamur İşi Tarifleri

Günlerce Çıtır Kalmasının Sırrı Özel Sosunda Börek Tarifi

Yaptığınız ve denediğiniz en çıtır börek tariflerinden bir tanesi karşınızda. Bu tarif o oldukça iddialı bir hamur işi tarifi. Börek tarifi sevenlerin favori tariflerinden bir tanesi olacağını düşündüğüm bu çıtır çıtır börek tarifini sizler de kolayca hazırlayabilirsiniz. Her şeyi ile son derece kolay olan ve lezzeti deneyin herkesin beğenisini toplayan tarifimizi yapmaya hemen başlayabiliriz. Sırrının üzerine hazırlanan özel sosunda olduğunda belirtmek istiyorum.
Tavanın içine iç malzemelerimizi aldıktan sonra verilen tarife uygun patatesli iç malzememizi hazırlıyoruz. Bu şekilde hazırlanan malzemelerimizi bir kenara alıp soğumaya bırakıyoruz. Geniş bir kasenin içine 1 çay bardağı tereyağı, 1 çay bardağı sıvı yağ, aldıktan sonra içine bir tane bir şişede maden suyunu ekleyip bu karışımı iyice çırpıyoruz. Çırparak hazırlanan karışım bizim böreğimizin çıtır çıtır olmasını ve daha lezzetli olmasını sağlayacaktır. Aldığımız hazır yufkamızı yere serdikten sonra içine sosumuzdan döküyoruz. Sonrasında ise üst kısmına bir tane yufka daha serip yine üzerine sosumuzdan döküp fırça yardımı ile iyice yaymayı ihmal etmiyoruz. Bu yufka sayısını iki ya da üç tane olarak hazırlayabilirsiniz. Bu şekilde hazırlanan böreklerimizi değişik şekillerde de yapabilirsiniz. Son olarak üçgenler halinde kesilen yufkanın kenar kısımlarına iç malzemeyi doldurduktan sonra rulo şeklinde sarıp hamurların hepsini servis tabağına alıyoruz. Yağlı kağıt serili fırın tepsisinin içine alıyoruz. Üzerine yağla yumurta sarısı sürdükten sonra biraz haşhaş ya da çörekotu gibi malzemelerle süsledikten sonra mini börekleri pişmesi için fırına verebilirsiniz.
Her şeyi ile dikkatleri çeken, çıtırtısı ile akıllarda kalacak olan ve deneyenlerin milföy hamuru ile yaptığınızı zannedeceği bu hamur işi tarifini deneyeceklere Afiyet olsun.

Günlerce Çıtır Kalmasının Sırrı Özel Sosunda Börek Tarifi 1

Sırrı Özel Sosunda Börek Tarifi için Malzemeler

  • sıvı yağ – 1 çay bardağı
  • tereyağı – 1 çay bardağı
  • su – 1 çay bardağı
  • 1 şişe maden suyu

üzerine sürmek için 

  • yumurta – 1 adet
  • 1 kaşık sos
  • haşhaş

Çıtır Çıtır Özel Soslu Börek Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube : Peri’nin sihirli Mutfağı

YouTube video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu