Hamilelik

Hamilelikte Karın Ağrısının Nedenleri

Karın ağrısı, hamilelik süresince hemen her dönemde karşılaşılabilecek bir yakınmadır. Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde pek çok kadın karın ağrısından yakınır.

İlgili Makaleler

Doktorlar kabızlık ve mide bulantısınında  hamilelikte karın ağrısına neden olabileceğini belirtiyorlar. Doktorum programında da sıkça ele alınan konulardan olan hamilelikte karın ağrısı sorunu pek çok hamilelikte sıkça görülen bir durum. Doktorlar hamilelikte düzenli kontrollere gitmenin oluşabilecek sorunların önüne geçilebileceğini söylüyor. Hemen hemen bütün kadınların yaşadığı sabahları mide bulantı sorununun karın ağrısının en büyük nedenlerinden olduğunu belirtiyor doktorlar.

Büyümüş olan uterus zaman zaman çevre dokulara ve sinirlere bası yaparak ağrıya yol açabilir. Kasıklarda ve bacaklarda karıncalanma iğnelenme şeklinde his değişiklikleri fark edilebilir.

Bunlar gebelik sırasında normalde görülebilecek ve herhangi bir önemi olmayan ağrılardır. Ancak karın ağrısı çok değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehdit eden bir durum olabilir.

Örneğin belirli aralıklarla gelip giden ve karının alt kısmında şiddetli kramplar şeklinde hissedilen ağrılar düşüğün ya da erken doğumun belirtisi olabilir. Yine çok erken dönemde karın ağrısı dış gebeliğin bir belirtisi olabilir. Son dönemlerde ise plasentanın erken ayrılması, ya da preeklampsi belirtisi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu