Tatlı Tarifleri

Huni ve Pet Şişe ile Yapılan Harika Şerbetli Tatlı Tarifi

Evinizde huni ve bir tane pet şişe varsa mutlaka bu şerbetli tatlı tarifini yapmalısınız. Kolay yapılış tekniği ile beğenileri toplayan ve dikkatleri çeken bu şerbetli tatlıyı isterseniz çay saatleri için, isterseniz bayram tatlısı için bile yapıp hazırlayabilirsiniz.
Her şeyini pet şişenin içinde hazırlayacağınız, el değmeden hazırlanan hamuru ile dikkatleri çeken tarifimizi yapmaya şişemizin ağzına unumuzu koyduktan sonra bütün malzemeleri ekleyerek başlıyoruz. Hamur malzemelerinin hepsini pet şişenin içine aldıktan sonra neşemizin kapağını kapatıp çalkalayarak hamurlarımızı hazırlıyoruz. Kısacık zamanında el değmeden hazırlanan hamuru kıvam alıyor. Hamuru biraz şişe içinde dinlenmeye bıraktıktan sonra tencerenin içine şerbet malzemelerimizi alıp hepsini iyice karıştırıyoruz. Sonrasında ise şerbetimizi ocağa alıp kaynamaya bırakıyoruz. Kaynamaya başlıkta başladıktan sonra en az 15 dakika daha kaynattığımız şerbetimizi soğuması için kenara bırakıyoruz. Pet şişemizin orta kısmını tornavida ile ısıttıktan sonra yıldız şeklinde kesik atıyoruz. Tekrardan kapağına kapattığımız şişemizi kenara alıyoruz. Tavanın içine yağ alıp ısınmasını bekliyoruz. Isınan yağın içine pet şişeyi ters çevirerek değişik şekillerdeki hamurumuzu bırakıyoruz. İstediğiniz şekillerde hamurları kesebilirsiniz. İsterseniz toplu bırakabilirsiniz. İsterseniz halka şeklinde hazırlayabilirsiniz. Kızaran hamurlarımızı hemen süzgeçten çıkardıktan sonra soğuk şerbetin içine bırakıyoruz. Birazcık da şerbette çevirdiğimiz tatlılarımızı artık ikram etmek için servis tabağına alabiliriz.
Kısacık zamanda hazırlanan ve çıtır çıtır kıvamı ile dikkatleri çeken lokma tatlısını sizlerde evinizde deneyebilirsiniz. Bu eşsiz lezzeti deneyeceklere afiyet olsun.

Huni Ve Pet Şişe İle Yapılan Harika Şerbetli Tatlı Tarifi 2

Huni ve Pet Şişe ile Lokma Tatlısı için Malzemeler

  • 240 gr un
  • 300 ml su
  • 1 çimdik tuz
  • 1 tatlı kaşığı kuru maya

Şerbet İçin

  • 540 gr toz şeker
  • 560 gr su
  • 1 dilim limon
  • Kızartmak için bolca bitkisel yağ

Huni ve Pet Şişe ile Lokma Tatlısı Yapılışı

Kaynak Youtube : Nefis Sanal Lezzetler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu