Sağlık

Isırgan Otu Ve Çayı

Isırgan Otu Ve Çayı

Her yerde yetişen ısırgan otunun tırtıklı kenarlarıyla kalp şeklinde yaprakları, küçük yeşilimsi çiçekleri ve tek tohumlu bir meyvesi vardır. Isırgan otu her şeyden önce iğnesi ile bilinir. Bir yaprağa dokunduğunuz zaman histaminler ve fornik asitler size kaşındırıcı bir his verebilir. Isırgan otunun iğnesiyle ilgili bir hikaye, efsaneler ve folklorun bitkinin sırlarını yeni nesillere nasıl aktardığını gösterir.

Efsane, Roma ısırgan otunun İngiltere’de Sezar’ın askerleri tarafından dikildiğini söyler. Ancak üniformaları, İngiltere’nin soğuk ikliminde askerleri sıcak tutmaya yetmeyecek kadar incedir ve bacakları soğuktan hissizleştiğinde yeniden hayata dönmeleri için bacaklarına ısırgan otu bastırırlardı. Eğer bu, askerlerin kendilerini faaliyete geçirmek için yaptıkları bir şey olsaydı, herhangi bir bitki bunu yapabilirdi, fakat onlar ısırgan otu kullandılar. Isırgan otunun askerlerin ciltlerine işleyen özel bir niteliği vardı.

Kan Toniği ve Dolaşım Canlandırıcı: Isırgan otu dolaşımı canlandıran bir toniktir, kanı kol ve bacaklara ulaştırır ve sizi tekrar ayağa kaldırır. Hareketinizi engelleyen bir hasardan kurtulmanız, yaşlıların dolaşımını geliştirmek ve iltihap, romatizma ve guttan kaynaklanan eklem ve uzuvlarda ki ağrılar için iyi bir çaydır.

Enerji Yapıcı: Isırgan otu mükemmel bir klorofil kaynağıdır ve A, C, D, K vitaminleri; kolin; lesitin; silisyum; demir (kırmızı kan yapıcı) dahil olmak üzere sağlıklı bir vitamin ve mineral kaynağı olarak da bilinir. Karaciğer, safra kesesi ve böbrekler için oldukça faydalıdır. Enerjinizi getirmesi için de etkili bir çaydır.

Solunum Zorlukları: Isırgan otu enfeksiyonlarla savaşan bir antiseptiktir. Solunum güçlüğü, nefes darlığı, öksürükler, soğuk algınlığı ve tıkanıklık için iyi bir çaydır. Astım, alerjiler ve saman nezlesini tedavi etmek için kullanıldığı bilinir,fakat histamin içerdiği için alerjik durumlar için ısırgan otu kullanmak istiyorsanız mutlaka profesyonel rehberlik yardımı almanız sizin için en iyisidir.

Özel Nitelik: Isırgan otu ruhsal durumları düzenleyen sağlıklı bir beyin fonksiyonu için serotonin içerir.

Yararlı Kısımları: Kök, yapraklar ve gövde

Özellikleri: Vitaminler, Mineraller, Asetilkolin, Histamin, Fornik Asit, Glukokinin, Serotonin, Taninler

Etkileri: Kan toniği, dolaşım canlandırıcı, diüretik, kan şekerini düşürücü

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu