Sağlık

Karın şişkinliği nasıl giderilir?

Mide ya karın şişkinlikleri günümüzde en sık karşılaşan problemlerden bir tanesi olmasının yanı sıra, karın rahatsızlıklarını giderecek ne bir cerrahi yöntem ne de doğal tedavi metotları bulunmamaktadır. Peki mide sorunları ve karın şişkinliğini gidermek için ne yapılıyor? İşte bu soruyu uzmanlara sorduk ve karın şişkinliği için ne yapılması gerektiği konusunda bilgiler aldık. Bu bilgileri de makalemiz aracılığıyla sizlere, mide şişkinliği problemleri ile sık sık karşılaşanlara iletiyoruz. Karın şişkinliği ile çok sık karşılaşıyorsanız uzmanların şu önerilerine kulak verin.

Karın şişmesi nasıl geçer?

Karın şişkinliğinin tedavisi aşamasında ilk yapılması gereken şey elbette ki beslenme alışkanlığında iyileştirme yapmaktır. Karın şişkinliğine yol açan besinlerin beslenme programından çıkartılıp yerine daha kolay sindirilebilen, şişkinlik yaratmayan sağlıklı besinlerin konması gerekmektedir. Ayrıca yemek yerken konuşmak hava yutulmasına sebep olduğu içinde karında şişkinlik şikayetleri görülmekte olduğundan, yemek esnasında konuşmamaya özen gösterilmelidir.

Beslenmede yapılan hataların yanı sıra mide rahatsızlıkları da karında şişkinlik yaratan bir sorun olduğu için, böyle bir durumda mide hastalıklarının tedavi edilmesi gerekiyor. Özellikle de midenin boşalmasında gecikme ve tembellik gibi sorunların varlığı kendini karında şişkinlik olarak gösteriyor. Uzun süreli ve düzenli şişkinlik şikayetleriniz varsa bir uzmana başvurarak karın şişkinliğine neden olan sorunu tedavi ettirmelisiniz.

Birçok etken karında şişkinlik şikayetlerine sebep olabilmektedir. Bunlardan bir tanesi de alınan fazla kilolardır. Aşırı kilo almadan ötürü göbek üzerinde mide bölgelerinde şişkinlik hissedilir. Hastaların kilo vermesi ile bu sorunda ortadan kalkar. Her zaman mideye bağlı sorunlar karında şişkinlik yapmaz. Sık ve az yemek yemeye özen göstermeli, aşırı kilolarınızdan kurtulmalı ve mide hastalıklarınızı tedavi ettirmelisiniz. Aksi durumda karın şişkinliğinin tedavisi mümkün değildir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu