Sağlık

Hangi Ayda Hangi Balık Yenmeli

Uzmanların her zaman her fırsatta söyledikleri balık tütelmesinin önemi hep karşımıza çıkmakta. Fakat her aya göre besin değeri fazla olan balık bulunmakta. Yağda kızartmak yerine ızgara yada buğlama yapmak özellikle çocuklara yedirilmesi gereken balık pişirme yöntemleri. Zehirlenmelere karşı balık alırken balığın taze olması çok önemlidir.Taze balığın solungaçları kırmızı, derisi gergin, gözleri parlak ve dışa doğru, pulları sıkı, kuyruğu da dik olur.

Ocak

İlgili Makaleler

Kefal ve hamsi tam olarak yağlanmıştır. Lüfer, palamut, uskumru ve istavrit halen lezzetlidir. Çinekop, kofana ve mezgit boldur. Tekir ve kırlangıç çok tutulur. Barbunya, kılıç, mercan ve sinarit az tutulur.

Şubat

Kalkan mevsimi başlamıştır. Uskumru, lüfer ve palamut artık yağını kaybetmeye başlamıştır. Gümüş balığı ve kefal lezzetlidir. Hamsi artık yağını ve lezzetini kaybetmektedir.

Mart

Kefal, levrek ve kalkanın en lezzetli olduğu zamandır.  Gümüş balığı artmaya başlar. Lüfer ve palamut yağını kaybetmiştir, tava ve pilaki yapılmaya uygundur. Barbunya bol miktarda çıkar ve çok lezzetlidir.

Nisan

Kalkanın en lezzetli ve en bol olduğu zamandır. Eşkinanın sezonu başlar çok lezzetlidir. Mercan, levrek, kılıç ve kırlangıç bollaşır. Dolayısıyla diğer aylara oranla daha ucuzdur. Gümüş, kefal, mezgit, tekir vebarbunya lezzetlidir ve çok tutulur.

Mayıs

Levrek, barbunya, dil balığı, tekir, kılıç, kırlangıç ve iskorpit fazla çıkar ve lezzetlidir.Uskumru, torik, palamut, hamsi ve istavrit artık yağını kaybetmiştir.

Haziran

Mezgit, levrek ve biraz barbunya çıkar. en lezzetli balık karagözdür, yağlanıp lezzetlenmiştir. Kırlangıç da lezzetlidir.

Temmuz

 Sardalya mevsimi başlamıştır, Sardalyanın asma yaprağı içinde ızgarasının tam zamanıdır. Kolyoz, istavrit, uskumru, tava ve haşlamaya elverişlidir.

Ağustos

Sardalyanın en lezzetli zamanlarıdır. Kılıç, mercan, sinarit gayet lezzetlidir. İzmarit de yağlanmış lezzetlenmiştir.

Eylül

Sardalya ve kılıç lezzetlidir. Palamut yağmur suyunu yedikçe irileşmiştir. Aynı zamanda bollaşmıştır.  Kolyoz, izmarit ve istavrit lezzetlidir.

Ekim

istavrit yağlanmıştır. Palamutboldur. Barbunya ve tekirin en yağlı ve lezzetli zamanıdır. İzmarit, sardalya, levrek, mercan, torik, sinarit ve eşkina hem bol hem de lezzetlidir.

Kasım

Uskumrunun en iyi zamanıdır.  Pisinin en lezzetli olduğu aydır. Lüfer, eşkina, çinekop, palamut, torik, zargana, levrek, mezgit ve istavrit bol miktarda çıkar ve de çok lezzetlidir. Hamsi de çıkmıştır ve çok lezzetlidir.

Aralık

Hamsi, tekir, palamut, lüfer, çinekop, barbunya, mezgit, istavrit bol ve lezzetlidir. Uskumru, lüfer, palamut ve torik yağlıdır ve her türlü yemeği yapılır. Hamsi de lezzetlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu