Kışlık Tarifler

Kışlık Tariflerden En Garanti Yöntemli Erişte Tarifi

evde yapılan en kolay ve lezzetli kışlık erişte tarifinin ayrıntılı yapılışı sizlerle. Harika bir erişte tarifi. İlk kez yapacakların bile usta gibi yapabileceği kışlık erişte tarifi sizlerle. Kışlık hazırlıklar yapılmaya başlandı. Kısa zamanda incecik erişte kesmenin sırrını sizlerde erişte keserken zorlanmayın diye sizlerle paylaşıyoruz. Hazırlanan hamurun incecik ve kısa zamanda keserek erişteler yapabilirsiniz. Hem çorbası yapılan hem yemeği yapılan, evde yapılınca hem daha sağlıklı hem daha besleyici olan bu kolay yemek tarifini sizlerde denemek isterseniz, youtube kanalından Alıntı videoda ayrıntılı yapılışını izleyerek hemen deneyebilirsiniz.

1. Elde Yoğurma: Bu yöntemde, un, su ve bazen yumurta gibi malzemeler yoğrularak hamur elde edilir. Ardından hamur, ince bir uzun şerit halinde açılır ve istenilen şekilde kesilir.

2. Makine Yardımıyla: Eğer evinizde erişte yapmak için bir makineniz varsa, işleriniz daha da kolaylaşır. Erişte yapma makineleri, hamuru otomatik olarak keserek istenilen şekilde erişte elde etmenizi sağlar.

3. Rulo ve Kesme: Hamuru ince bir rulo şeklinde açabilir ve ardından bıçak veya özel bir kesme aleti kullanarak istediğiniz genişlikte erişte kesimleri yapabilirsiniz.

4. Makarna Makinesi: Bir makarna makinesi kullanarak da evde erişte yapabilirsiniz. Hamuru makineye koyarak, makine tarafından otomatik olarak kesilen erişte şeritleri elde edebilirsiniz.

Evinizde erişte yaparken, hamurun ince ve eşit şekilde açıldığından emin olmanız önemlidir. Ayrıca, erişteyi hızlı bir şekilde kaynar suya atarak pişirebilir ve ardından isteğe bağlı olarak sos veya garnitür ekleyerek servis yapabilirsiniz. Afiyet olsun.

Sırları İle Pratik Yöntemli İncecik Kışlık Erişte Tarifi 2

İncecik Erişte Kesmenin Sırrı İçin Malzemeler

  • 6,5 bardak un
  • 6 yumurta
  • yarım bardak su
  • 1 kaşık tuz

Kışlık Tariflerden Erişte Tarifi Yapılışı

Kaynak Youtube: PRATİK YEMEK TARİFLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu