Makyaj malzemelerinin ortak kullanmayın!

Uzmanlar, makyajla birlikte bir çok hastalığın bulaşabileceğine dikkat çekiyor.

Antalya Özel Dünyagöz Hastanesi doktorlarından Dr. Aylin Koç, makyajda en önemli noktanın göz ve çevresi olduğunu belirtiyor. Bu noktalarda kullanılan makyaj malzemesinin başkalarıyla ortak kullanmanın zararlı olacağını bildiren Koç, “Çeşitli enfeksiyonlar gözyaşı ile bulaşabilir.

Vücut salgılarıyla bulaşabilen Hepatitler (Sarılık) ihtimal düşük de olsa hastalıklı kişinin gözyaşı ile temas sonucu bulaşabilir. Halk arasında göz nezlesi olarak bilenen adenoviral konjonktivit ve diğer göz enfeksiyonları da göz farı, göz kalemi, rimel gibi makyaj malzemelerinin ortak kullanımıyla bulaşabilir.” dedi.  Koç, aile içinde dahi herkesin kendi makyaj malzemesini kullanmasını ve dermatolojik olarak test edilmiş ürünlerin tercih edilmesini önerdi.

KONTAKT LENS KULLANANLAR DAHA DİKKATLİ OLMALI

Dr. Aylin Koç, kontakt lens kullananları, bu konuda daha dikkatli davranmaya çağırarak, şu uyarılarda bulundu: “Kontakt lens takarken yaldızlı far, göz kalemi gibi ince partiküller içeren makyaj malzemeler dikkatle kullanılmalıdır. Bu tür makyaj malzemeleri kontakt lenslerin üzerine yapışabilir veya lens ile göz yüzeyi arasına kaçarak rahatsızlık hissi ve hatta kornea tabakasında çizilmelere neden olabilir.

Lenslere yapışan makyaj malzemelerinin bazen lens solüsyonları ile temizlenmesi de mümkün olmayabilir. Böyle lensler tekrar kullanılmamalı ve yeni bir lens ile değiştirilmelidir. Kontakt lensler makyaj uygulanmadan takılıp daha sonra makyaj yapılmalı ve günün sonunda önce lensler çıkartılıp daha sonra makyaj temizlenmelidir.”
Kaynak : haber7.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu